TOXICARB Oral Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Aktif Karbon’dur. TOXICARB Oral Süspansiyon, oral zehirlenmeler ve oral ilaç doz aşımlarının tedavisinde kullanılan bir panzehirdir. Zehirli maddelerin tutunmasını sağlayarak kana geçmesini engeller. Ağız yolu ile ilaç alımının ardından veya zehirlenmenin neden olduğu etkilerin sindirim bölgesinde hala mevcut olduğu durumlarda kullanılır.

TOXICARB Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Zehirli maddelerin tutunmasını sağlayarak kana geçmesini engeller. Ağız yolu ile ilaç alımının ardından veya zehirlenmenin neden olduğu etkilerin sindirim bölgesinde hala mevcut olduğu durumlarda kullanılır.
 3. Eğer, yakıcı (kostik) maddelerle zehirlenme durumu varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Mide-bağırsak hareketlerini yavaşlatan veya durduran ilaç zehirlenmelerinde bu ilacı kullanmayınız, sindirim kanalınızda tıkanma meydana gelebilir.
 5. İlacı alırken süt, şerbet ya da meyve sularıyla karıştırmayınız. İlacın etkinliğini azaltabilir.
 6. Bu ilacı, siyanür, mineral asitler, yakıcı (kostik) maddeler, organik çözücüler, demir tuzları, etanol, metanol, lityum, malatiyon ve DDT zehirlenmelerinde kullanmayınız. Bu tür zehirlenmelerde etkili değildir.
 7. Bu ilaç, sindirim yolu boşaltılmadan veya boşaltıldıktan sonra ya da bağımsız olarak, zehirli madde olduğu düşünülen madde mideye indikten sonra mümkün olan en kısa sürede verilmelidir.
 8. Hamilelik döneminde çok gerekli olmadıkça bu ilaç kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

TOXICARB Oral Süspansiyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, oral yoldan alınır. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayınız. Bir bardağa döküp, ağızdan içiniz ya da içiriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kusma, kabızlık ve  siyah renkli dışkı  gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Aktif Karbon

İlaç Marka İsmi:  TOXICARB Oral Süspansiyon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir