31 İlde 2 Gün Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Koronavirüs salgının yayılma hızını engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından 31 ilde 2 gün sokağa çıkmaya yasağı getirildi. 12 Nisan saat 24:00’a kadar sürecek olan sokağa çıkma yasağı aşağıdaki illeri kapsıyor: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, K.Maraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak Türkiye ve Dünyadaki Koronavirüs vaka sayılarını incelemek için tıklayın.

Devam

Major Depresyonu Olanlar Daha Küçük Hipokampuse Sahip

Major Depresyona sahip insanlar ile psikolojik açıdan sağlıklı insanların karşılaştırmasını yapan uluslararası bilimsel çalışma, major depresyona sahip insanların daha ufak bir hipokampus’e sahip olduğuna işaret ediyor. Major depresyon insanların hayatları boyunca yaklaşık olarak 6’da 1’ini ciddi şekilde etkileyen bir ruh hali bozukluğudur. Bir insanda major depresyon belirdiğinde, üzüntü, hüsran, kızgınlık, tükenmişlik gibi süreklilik arz eden hisler kişinin her gününü mahvedebilir, bu hisler haftalar, aylar, hatta yıllar sürebilir. Hipokampus yön bulma ve hafıza işlevlerinde önemli bir role sahip temporal lobda bulunan bir bölgedir. Avustralya Sidney Üniversitesindeki Beyin ve Akıl Araştırma Enstitüsü’nden (BMRI), ENIGMA bilimsel araştırmacıları araştırma sonucu bulgularının depresyon ortaya çıktığında-özellikle ergen ve

Devam

Kanser İlaçlarının Eczane Satışına Yasak

Sağlık Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla, 1 Temmuz’dan itibaren kanser ilaçları artık eczanelerden alınamayacak. Yeni uygulama eczanelerde kanser ilaçlarının satışına yasak getirirken, bu ilaçlara hastalar hastanelerden ulaşabilecek. Hem eczanecilerin, hem de kimi hastaların yeni uygulamaya ilişkin endişeleri var. Kimi hastalar yeni uygulama ile hastanelerin kanser ilaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayıp karşılayamayacağından pek emin değilken, eczanecilerin ezici bir çoğunluğu bu uygulamanın çok kötü sonuçlar doğuracağına inanıyor. Kamu-Özel İşbirliği Sağlık Zirvesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu yeni uygulama sonrası artan endişeleri kapsayan bir soruya şöyle cevap verdi: “Hastaların mağdur olmayacağı, asla sıkıntı çekmeyeceği sistemleri kurgulamaya çalışıyoruz”

Devam