TRACRIUM İV Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Atrakuryum besilat’tır. TRACRIUM İV Ampul, iskelet kasını gevşeten bir ilaçtır. Cerrahi girişimlerde veya kontrollü nefes alıp-verme sırasında, soluk borusuna tüp yerleştirilmesini sağlamak, iskelet kaslarını gevşetmek ve yoğun bakım ünitelerindeki hastalarda mekanik hava alış-verişini kolaylaştırmak amacıyla genel anesteziye yardımcı olarak kullanılır.

TRACRIUM İV Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Bu ilaç yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacıdır. Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  tedavisinde kullanılır.
  3. Bu ilaç, uygun genel anestezi ile birlikte uygulanmalıdır. Endotrakeal entübasyon ve yapay solunum için uygun ekipman ve asetilkolinesteraz inhibitörü hazır bulundurulmalıdır. İM yolla uygulanmamalıdır.
  4. Bu ilaç, Asit-baz ve elektrolit denge bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Oluşabilecek aşırı duyarlılık reaksiyonlarına karşı dikkatli olunmalıdır.
  5. Myastenia gravis ve diğer nöromüsküler hastalığı olanlarda önemli klinik etkilere neden olabilir. Bu hastalarda dozun azaltılması ve bir sinir stimülatörü kullanarak nöromüsküler bloğun izlenmesi gerekmektedir.
  6. Bu ilacın kullanımı, diğer iskelet kaslarıyla birlikte solunum kaslarında felç oluşturur. Ancak şuur üzerine herhagi bir etki göstermemektedir. Bu ilaç, yalnızca uygun genel anestezi ile birlikte ve deneyimli bir anestezist tarafından veya onun yakın denetimi altında, endotrakeal entübasyon ve yapay solunum için uygun olanakların varlığında uygulanmalıdır.

 

TRACRIUM İV Ampul’ün Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Bu ilaç, sadece  hastanede ve bir anestezi uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Sadece damar içine uygulanmalıdır. Kesinlikle kas içine uygulanmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Hafif  geçici hipotansiyon, bronkospazm ve nefes darlığı gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Atrakuryum besilat

İlaç Marka İsmi: TRACRIUM İV Ampul

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir