TOVIAZ Uzatılmış Salınımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Fesoterodin fumarat’tır. TOVIAZ Uzatılmış Salınımlı Tablet, idrara çıkma sıklığını/sıkışmayı azaltan ve sıkışmadan dolayı idrar kaçırma rahatsızlığını tedavi eden bir ilaçtır. İdrar kesesindeki kasların kasılmalarını azaltarak çalışır. Böylece idrar kesesinin (sidik torbası) taşıyabileceği miktarı arttırır.  Acil idrara çıkma dürtüsü, sık idrar yapma durumu ve idrar kaçırma gibi belirtiler ile kendini gösteren aşırı aktif idrar kesesi (mesane) rahatsızlığı olan hastalarda kullanılır.

TOVIAZ Uzatılmış Salınımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Acil idrara çıkma dürtüsü, sık idrar yapma durumu ve idrar kaçırma gibi belirtiler ile kendini gösteren aşırı aktif idrar kesesi (mesane) rahatsızlığı olan hastalarda kullanılır.
 3. Kullandığınız bütün ilaçların listesini yanınızda bulundurunuz ve sizi tedavi eden doktorunuza gösteriniz.
 4. Tedavi edilmemiş veya kontrol altına alınmamış dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) hastalığınız, idrar yapamama ve idrar kesesinde (mesanede) aşırı idrar toplanması durumu, çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis)rahatsızlığı, ağır derecedeki ülseratif kolit hastalığı ve toksik megakolon rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer idrar kesesi (mesane) ağzında tıkanma, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, göz  tansiyonu (glokom) kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu öyküsü, idrar kesesi (mesane) ağzında tıkanma, mide fıtığı ya da mide veya bağırsaklarda tıkanıklıkla ilgili bozukluk durumlarından herhangi birisi var ise doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. Dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız, makine veya araç kullanacaksanız dikkatli olmalısınız. Çünkü bu ilacın düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkisi vardır.
 8. Hamilelik döneminde bu ilaç kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde de bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOVIAZ Uzatılmış Salınımlı Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden önce alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama, göğüs ağrısı, kalp atışlarında düzensizlik, nefes almada zorluk hissi,  bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar ve idrar yapımından ağrı veya zorluk durumlarından herhangi biri  görüldüğünde acil yardım için  derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Fesoterodin fumarat

İlaç Marka İsmi:  TOVIAZ Uzatılmış Salınımlı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort