TOBI 300 mg/5 ml nebulizör ile inhilasyon çözeltisi içeren Ampul

 

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Tobramisin’dir. TOBI 300 mg/5 ml nebulizör ile inhilasyon çözeltisi içeren Ampul, 6 yaş ve üstündeki kistik fibroz hastalarında Pseudomonas aeruginosa adlı bakterinin sebep olduğu akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Pseudomonas aeruginosa, kistik fibroz hastalarının neredeyse tümünü yaşamlarının bir döneminde enfekte eden, çok sık karşılaşılan bir bakteridir. Bazı hastalar bu enfeksiyonu yaşamlarının geç dönemine kadar geçirmezken, bazıları da çok erken dönemde geçirirler. Kistik fibroz hastalarına en çok zarar veren bakterilerden biridir. Enfeksiyonun doğru bir şekilde tedavi edilmemesi, akciğerlerin zarar görmeye devam etmesine ve solunum İle ilgili başka sıkıntıların da ortaya çıkmasına yol açmaktadır. İlacı,  teneffüs ettiğinizde antibiyotik doğrudan akciğerlerinize ulaşarak, enfeksiyona yol açan bu bakteri ile mücadele eder ve nefes alıp vermenizi kolaylaştırır.

TOBI 300 mg/5 ml nebulizör ile inhilasyon çözeltisi içeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Altı yaş ve üstündeki kistik fibroz hastalarında Pseudomonas aeruginosa adlı bakterinin sebep olduğu akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
  3. Uygun bir kompresöre bağlandığında ilacın solunum yolu ile alınmasına imkân veren spesifik bir cihaz (nebulizör) yardımıyla kullanılan bir çözeltidir; çözelti kullanıma hazır ampuller içerisinde bulunmaktadır.
  4. Eğer böbrek rahatsızlığınız veya nefes almada güçlük çekiyorsanız ya da hırıltı veya öksürük, göğsünüzde sıkışma varsa ya da kas zayıflığı rahatsızlığınız, öksürürken balgamınız kanlı geliyorsa veya işitme sorunlarınız varsa  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  5. Tedaviniz sırasında göğüste sıkışma ve hırıltı gibi durumlar inhalasyondan hemen sonra görülebilir.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.

TOBI 300 mg/5 ml nebulizör ile inhilasyon çözeltisi içeren Ampul’ün kullanım Şekli:

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Nebülizasyon cihazı aracılığıyla ağızdan solunarak uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, kas ağrısı, boğaz ağrısı, seste kabalaşma, balgamda renk değişimi, akciğer fonksiyon testi sonuçlarında kötüleşme, altta yatan akciğer hastalığında ağırlaşma yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Tobramisin
İlaç Marka İsmi:  TOBI 300 mg/5 ml nebulizör ile inhilasyon çözeltisi içeren Ampul

TOBI 300 mg/5 ml nebulizör ile inhilasyon çözeltisi içeren Ampul Kullanma Talimatı


TOBI 300 mg 5 ml nebulizör ile inhilasyon çözeltisi içeren Ampul Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir