TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Deksametazon ve Tobramisin‘ dir. TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon, gözde iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller. Gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etki eder. Gözün ön bölümünün enfeksiyon ve şişlik, kızarıklık, ağrı, sıcaklık gibi belirtilerle kendini gösteren iltihap tedavisinde etkili bir ilaçtır. TOBRADEX, yüzeysel bakteri enfeksiyonu olan veya bakteri enfeksiyonu riski bulunan göz hastalıklarında (örneğin gözde görülen iltihabi durumlar, gözün ön bölümünün uzun süreli iltihabı ve kimyasal, ışın ya da ısıya bağlı yanmalardan kaynaklanan göz yaraları veya yabancı cisim bulunması durumlarında) kullanılmaktadır. Katarakt ameliyatı sonrası iltihabi durumların tedavisi ve ameliyat sonrası gözde oluşabilecek enfeksiyonu önlemek için de kullanılır.

TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TOBRADEX, gözde iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller. Gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı aktif rol oynar.
 3. Yalnızca bakterilerin sebep olduğu göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Eğer gözünüzde virüs ya da mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa TOBRADEX‘ i kullanmayınız.
 4. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 6. Göz enfeksiyonu tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 7. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 8. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 10. Eğer birden fazla göz damlası veya merhem kullanmanız gerekiyorsa, iki ilaç uygulaması arasında 5 dakikalık bir süre olmalıdır. En son merhem sürülmelidir.
 11. Hamilelik döneminde TOBRADEX kullanılması önerilmemektedir. Emzirme döneminde de kullanmamalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.
 3. Doktorunuzun önerdiği tedavi  süresi dikkate alınmalıdır. TOBRADEX belirtilen süreden daha uzun süre uygulanmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Tobramisin, Deksametazon
İlaç Marka İsmi: TOBRADEX % 0,3/ % 0,1 Steril Oftalmik Süspansiyon

TOBRADEX % 0,3/ % 0,1  Steril Oftalmik Süspansiyon kullanma talimatı


TOBRADEX-Steril-Oftalmik-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü


TOBRADEX % 0,3/ % 0,1  Steril Oftalmik Süspansiyon kısa ürün bilgisi

TOBRADEX % 0,3-% 0,1 Steril Oftalmik Süspansiyon kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort