Novorapid Flexpen

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İnsülin aspart’ tır. Novorapid Flexpen, kandaki şeker seviyesini düşürerek çalışan diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Yetişkinlerde ve 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda  görülen diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde kullanılır. İnsülinin hızlı etki gösteren bir formudur. İlacuı aldıktan 10-20 dakika sonrasında kan şekeri düşmeye başlar, etkisini 1-3 saat içerisinde gösterir ve etkisi 3 ila 5 saat kadar sürer. Bu kısa etkisinden dolayı  normalde, orta ya da uzun etkili insülin ile birlikte kullanılmalıdır.

 

Novorapid Flexpen Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kandaki şeker seviyesini düşürerek çalışan diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. Çok hızlı çalışmaya başlayan hızlı etkili bir insülindir. Kullanıldıktan sonra 5 veya 10 dakika içerisinde yemek yenmelidir. Yemek yemeden önce veya yemekten kısa bir süre sonra da uygulayabilirsiniz.
 4. Kan şekeri seviyesini kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.
 5. Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtileri olan, artan susuzluk, iştah kaybı, mide bulantısı, uyuşukluk hali, ağız kuruluğu, kuru cilt ve idrar yapımından artış gibi belirtilerden herhangi biri görüldüğünde kan şekeriniz yükseldiğinin göstergesidir.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Doz ayarlaması gerekebilir.
 7. Kan şekerinizin aşırı düşmesine izin vermeyiniz. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün (hipoglisemi)  belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 8. Kullanmadan önce ağızdan alınan diyabet ilaçları da dahil olmak üzere diğer kullandığınız tüm ilaçların listesini doktorunuza bildiriniz.
 9. Alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı şeker seviyesinin tehlikeli derecede düşmesine sebep olur.
 10. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 11. Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla hiç kimse ile paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemleri veya kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Novorapid Flexpen’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Deri altına enjeksiyon ya da pompa sisteminde sürekli infüzyon içindir. Ayrıca sağlık meslek mensubları tarafından doktorun yakın gözetiminde damar içine (intravenöz) de uygulanabilir.
 3. Enjeksiyon için en uygun bölgeler karın, uyluk, sol kolun ön kısmı veya kalça bölgeleridir. Deri altına enjekte edilerek kullanılır. Karın çevresine yakın yerlere enjeksiyon yapılırsa, etkisini daha çabuk gösterir.Enjeksiyon bölgesinde şişlik oluşumunu önlemek için,  enjeksiyon yerini sürekli değiştiriniz.
 4. Etkisinin çabuk başlaması nedeniyle, genellikle yemekten hemen önce kullanılmalıdır. Gerektiğinde yemekten hemen sonrada uygulanabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı enjekte ettiğiniz yerde kaşıntı , kızarıklık ya da şişme varsa doktorunuza bildiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: İnsülin aspart
İlaç Marka İsmi: NOVORAPID Flexpen
NOVORAPID, sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma İlaçları, Diyabet İlaçları, İnsülinler ve Analogları, İnsülin ve analogları enjektabl (kısa etkili) ve insülin aspart şeklinde sınıflandırılmış olup, A10AB05 ATC Koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz NOVORAPID Flexpen, NOVO NORDİSK SAĞLIK ÜRÜNLERİ  firmasının ürünüdür.

Novorapid Flexpen’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)


Novorapid Flexpen'e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

NOVORAPID Flexpen’in kısa ürün bilgilendirmesi

NOVORAPID Flexpen'in kısa ürün bilgilendirmesi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir