Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Noretindron asetat ve Estradiol valerat ‘tır. Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör, gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. Bu ilaç, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı) engeller. Aynı zamanda  rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını önler. Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılır.

Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. Bu ilaç, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı) engeller.
 3. Bu ilaç, tercihen adetin ilk 5 günü içinde İM olarak hazır enjektörü ile uygulanır. Takip eden tüm enjeksiyonlar ise, 30+- 3 gün aralıklarında yapılır. Kullanım kolaylığı açısından enjeksiyonlar her ayın aynı gününde uygulanabilir. Örneğin, 13 Mayıs-13 Haziran gibi. Adetin ilk günü uygulanırsa koruyuculuğu hemen başlarken, 2.-5. günlerde de uygulanabilir, bu durumda enjeksiyonu takiben ilk 7 gün içinde bir ek yönteme başvurulmalıdır.
 4. Eğer bu ilaç, doğum sonrası düzenli emzirme yapmayanlarda uygulanacaksa doğumdan 3-4 hafta sonra ilk doz uygulanmalıdır. Düzenli emzirenlerde ise 6 aydan sonra uygulanabilir.
 5. Düşük durumlarında ise, düşükten 7 gün sonra ilk doz uygulanabilir.
 6. İlacın ilk uygulamasından 1 – 2 hafta sonra normal olarak bir vajinal kanama oluşur ve ilaç kullanımına düzenli devam edildiğinde bu kanamalar 30 günlük aralıklarla meydana gelir. Eğer kanama düzensizliği devam eder veya kanamalar düzenliyken ortaya çıkarsa doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer karaciğer hastalığı veya karaciğer kanseri,  geçmişte felç veya kan pıhtılaşması, meme kanseri öyküsü ya da şiddetli vajinal kanama rahatsızlığı durumlarından herhangi birisi varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bu ilacın kullanımı, kalp krizi , felç ve kan pıhtılaşması riskini artırabilir.
 9. Eğer  obezite, migren, kansızlık (anemi), kalp yetmezliği, toplar damarların iltihabi durumu, diyabet (şeker hastalığı), karaciğer hastalığı, safra kesesi hastalığı,  karaciğer kanseri, yüksek tansiyon,  yumurtalık kisti, rahim miyomu, memelerle ilgili bir rahatsızlık, varis, kan pıhtılaşma bozukluğu, kronik iltihabi bağırsak hastalığı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. Bu ilacın kullanımı sırasında, gebelik veya gebelik şüphesi, ağır karaciğer hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, progestajen ile ilişkili tümörler, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalık durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımına hemen son veriniz.
 11. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacı uygulamadan önce hamile olup olmadığınızdan emin olmak için hamilelik testi yaptırmalısınız.
 12. Bu ilacın kullanımı cinsel yolla bulaşan HIV ve AIDS gibi hastalıkların bulaşmasını engellemeyecektir. Bu hastalıkların bulaşmasını engellemenin tek yolu prezervatif kullanımıdır.
 13. Bebek emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanılmamalıdır.

Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör’ün  Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Bu ilaç  kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Migren oluşumu yada migren ataklarında artış, safra taşı oluşumu, kaşıntı, sarılık,  deri döküntüleri gibi yan etkilerde doktorunuza bilgi veriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Noretindron asetat, Estradiol valerat

İlaç Marka İsmi: Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir