Mestinon Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Piridostigmin bromür’dür. Mestinon Draje, sinir uyartıları ve kas hareketleri arasındaki iletişim için gerekli olan kimyasalları  etkileyerek, kaslardaki sinir iletimini geliştirir. Kasların daha iyi çalışabilmesini sağlar. Çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis) hastalığı tedavisinde, bağırsak kaslarının tembelliğine bağlı bağırsak tıkanması (Paralitik ileus) tedavisinde: bağırsak tembelliğine bağlı kabızlık (atonik kabızlık) tedavisinde ve ameliyat sonrası  idrar kesesinde  idrar birikmesinin giderilmesinde kullanılır.

Mestinon Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sinir uyartıları ve kas hareketleri arasındaki iletişim için gerekli olan kimyasalları  etkileyerek, kaslardaki sinir iletimini geliştirir. Kasların daha iyi çalışabilmesini sağlar.
 3. Eğer bağırsaklarınızda veya idrar kesenizde mekanik bir tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer astım veya böbrek rahatsızlığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Tedavinin iyi sonuç vermesi için doz miktarı ve zaman ayarı son derece önemlidir. Bu hususta doktorunuzun talimatlarına sıkı bir şekilde uyunuz.
 7. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 8. Hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz.  Emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız

Mestinon Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, aşırı terleme, yutma güçlüğü, kalp ritminde bozukluk, tükürük salgısında artış, göz bebeklerinde küçülme, çift görme ve göz yaşında artma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Piridostigmin bromür

İlaç Marka İsmi: Mestinon Draje

Mestinon Draje İlaç Prospektüsü


Mestinon-Draje-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir