Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı

Endikasyon Bilgisi :

YAZZ 24+4 Doğum Kontrol Hapı‘nın etken maddesi Drospirenon, Etinil estradiol’dür. YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet, gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. YAZZ, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı)  önler, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. YAZZ, gebeliği önleyici olarak kullanılmakla birlikte bayanlarda, hormonsal bozukluklara bağlı ödem, akne (sivilce) ve sebore (derinin aşırı yağlanması sonucu kepeklenme, kabuklanma ve pullanmasıyla belirgin deri bozukluğu) şikayetlerinin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

 

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 1. İlacın etken maddesine-Drospirenon – Etinil estradiol- alerjiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 2. İlacın kullanımı ile inme, toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile alakalı rahatsızlık riski artışı arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durum nadiren gözlenmiştir. Eğer böyle bir riski taşıyorsanız lütfen ilacın yarar ve zarar ilişkisini karşılaştırınız ve bu konuyu doktorunuza danışınız. Toplardamarda veya atardamarda pıhtı oluşumu, bir damarda meydana gelen trombüsten ayrılan pıhtının başka bir damarda tıkanmaya yol açması ya da beyindeki damarlarla alakalı bir durum şu belirtilerle kendini gösterebilir:  bacaklarda ağrı veya şişme, sol kola doğru ilerleyen ya da ilerlemeyen ani şiddetli göğüs ağrıları, ani öksürükler, süresi uzun şiddetli baş ağrıları, ani olarak ortaya çıkan kısmi ya da tam görme kaybı oluşumu, cisimleri çift görme, konuşmada bozukluk, şiddetli baş dönmeleri ve vücudun belli bir bölgesinde ortaya çıkan belirli bir hissizlik veya güç kaybı.
 3. İlacın kullanımından doğan bu risk faktörleri, yüksek tansiyon, migren, obezite, sigara kullanımı, kalp kapak rahatsızlığı, kandaki lipoprotein düzeylerinin bozukluğu, bahsedilen risk faktörlerine genetik yatkınlık ve yaş ile artabilir.
 4. Doğum kontrol hapı kullanımıyla karaciğerde iyi huylu veya kötü huylu karaciğer tümörü oluşumu arasında bir bağlantı olabilir. Çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da seyrek olarak iyi huylu karaciğer tümörleri ve çok seyrek olarak kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir.
 5. İlacı kullanırken  hipertansiyon meydana gelirse doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuzun tavsiyesiyle  ilacı kullanmayı bırakıp hipertansiyonu tedavi ettirme yoluna gidebilirsiniz.
 6. Eğer karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa, düzelene kadar doğum kontrol haplarını kullanmayınız. Bu duruma sahip olanlar karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesini beklemelidirler.
 7. Geçmişte kloazma hastalığına sahip olmuş kadınlarda, YAZZ Doğum Kontrol hapı kullanımı sonrası aynı hastalık belirtileri ortaya çıkabilir.
 8. Doğum kontrol haplarını uzun süreli kullandıysanız tıbbi muayeneden geçmeniz tavsiye edilir.
 9. YAZZ Doğum kontrol hapını gebelik şüphesi varsa kullanmayınız. İlacı kullandığınız dönemde gebelik meydana gelirse ilacın kullanımını durdurunuz.
 10. YAZZ ,AIDS e ya da cinsel ilişkiye bağlı hastalıklarda koruma sağlamaz.
 11. İlaç araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez.
 12. YAZZ Doğum Kontrol hapı farklı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Lütfen kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.

 

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli:

İlacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse ona tam olarak uyunuz. Lütfen ilacı kullandığınız süre boyunca doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmayınız.
Yazz 24+4 ilacının tablet formunu ilacın paketinde yazanlara göre, her gün aynı zamanda bir miktar su ile almaya özen gösteriniz. İlacı 28 gün boyunca her gün 1 tablet şeklinde kullanınız.
Kanama başlaması etken madde barındırmayan beyaz renkli 4 adet tabletin alınımının başlamasından 2 veya 3 gün sonra olur.
Eğer doz alımı konusunda 12 saatten daha az bir gecikme olursa ilacın gebelik önlemedeki etkisi azalmaz. Ancak 12 saatten daha uzun bir sürelik gecikmede bu etki azalabilir.
İlaç kullanımında doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız lütfen acil yardım alınız.

 

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet’in Yan Etkileri:

İlacın etken maddesine alerji olarak ortaya çıkan kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, boğaz, dudak ve yüzde şişme durumlarında lütfen ilacın kullanımını kesiniz ve acil yardım alınız.
Eğer olağandışı bir şekilde vajinada kanama ya da memede kitle oluşumu meydana geldiyse doktorunuzu arayınız ve acil yardım alınız.
İlacın daha hafif yan etkileri ise şunlardır: kilo alımı, baş ağrısı, memelerde hassasiyetin artması – ağrı ve büyüme, depresif ruh hali, mide bulantısı.

İlaç Etken Maddesi: Drospirenon, Etinil estradiol
İlaç Marka İsmi: YAZZ 3 mg/0.02 mg film kaplı tablet
Sırasıyla Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları, Cinsiyet Hormonları-Genital Sistem Modülatörleri; Sistemik Hormonal Kontraseptifler;  Progestogenler ve estrogenler, fixed combinations; estradiol + drospirenon olarak sınıflandırılmış şekilde, G03AA12 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz YAZZ, BAYER TÜRK KİMYA SANAYİ firmasının ürünüdür.
YAZZ doğum kontrol hapı için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri aşağıdadır.( Endikeleri, YAZZ ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi YAZZ Tablet hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar. )

YAZZ 3 mg/0.02 mg film kaplı tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
YAZZ 3 mg-0.02 mg film kaplı tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

YAZZ 3 mg/0.02 mg film kaplı tablet kısa ürün bilgisi
YAZZ 3 mg-0.02 mg film kaplı tablet kısa ürün bilgisi

YAZZ da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. YAZZ ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir