XARELTO 20 mg Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rivaroksaban‘ dır. XARELTO 20 mg Film Kaplı Tablet, kanın pıhtılaşmasında rol oynayan Faktör Xa ‘yı  engelleyerek kan pıhtısı oluşumunu önler.  Kan pıhtıları kalp krizi, inme, bacaklarda ve akciğerde kan pıhtısına bağlı tıkanma oluşumu gibi diğer ciddi tıbbi sorunlara yol açabilir. XARELTO, yetişkin hastalarda aşağıdaki durumlarda kullanılır.
—Nonvalvüler atriyal fibrilasyonu olan (bir tür kalp ritim bozukluğu)  olan yetişkin hastalarda inmenin (felç) veya vücudun diğer damarlarındaki kan pıhtısının önlenmesinde,
—Bacak derin toplardamarlarındaki kan pıhtısının (derin ven trombozu)  ve akciğer damarlarındaki kan pıhtısının (pulmoner emboli) tedavisi ve tekrarının önlenmesinde kullanılır.
Derin ven trombozu (DVT) : Vücuttaki derin bir vende oluşan kan pıhtısıdır. Kan koyulaştığında ya da bir araya toplandığında kan pıhtıları ortaya çıkar. Derin ven kan pıhtılarının çoğu alt bacak ya da uylukta görülür.
Pulmoner embolizm ( PE ) : vücudun herhangi bir yerinde oluşan pıhtının koparak kan akımı ile akciğerlere gitmesidir. Genellikle bacaktaki bir venden akciğere gelen bir kan pıhtısı nedeniyle gelişir.

 

XARELTO 20 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. XARELTO, kanın pıhtılaşmasında rol oynayan Faktör Xa ‘yı  engelleyerek kan pıhtısı oluşumunu önler.
 3. Tedavi süresinde hafif yaralanmalarda bile kolay kanamalar meydana gelebilir. Eğer durmayan bir kanama olursa tıbbi yardım almak için acil servise veya doktorunuza başvurunuz.
 4. İlacın kullanımı sırasında iç kanamalar da meydana gelebilir. Eğer siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi durumlarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş operasyonu geçirecek olursanız,  cerrahınıza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı operasyon başlamadan belirli bir süre önce söyleyiniz. Kanamayı  önlemek için ilacın kullanımını bir süreliğine durdurmanız gerekmektedir.
 6. Vücudun herhangi bir yerinin kesilmesinden oluşan kanamanın kısa bir süre içerisinde durmaması, ciltte sebebi belli olmayan morluklar, diş eti veya burun kanamasının durmaması, kan hücreleri ile ilgili bir hastalık, mide ve bağırsaklarda kanama, adet kanamasının normal zamandan daha şiddetli olması, kanama bozukluğu, beyin damarlarında kanama, hemofili hastalığı, idrar yollarında , üreme sisteminde ve solunum yolunda kanama,  kanama riskini arttıran türde karaciğer hastalığı, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 7. Bazı durumlarda XARELTO Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı orta ve ciddi derecede böbrek yetmezliğiniz veya orta derecede karaciğer yetmezliğiniz varsa ya da kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız, mide ve bağırsaklarınızda aktif veya yakın zaman geçirilmiş ülser, gözün arkasındaki kan damarlarında problem, beyin ve omurilik damarlarında problem, kontrol altına alınamayan ciddi yüksek tansiyon, kanama bozuklukları, yakın zamanda geçirilmiş bir ameliyat (bilhassa  omurilik , beyin ve göz ameliyatı), yakın zamanda geçirilmiş beyin kanaması, solunum yollarında genişleme ve akciğer kanaması öyküsü durumlarından herhangi biri var ise; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 8. • 18 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.
 9. İlacın içeriğinde laktoz bulunmaktadır. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 10. İlacın kullanımı baş dönmesine sebebiyet verebilir.  Bundan dolayı araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini artırmaktadır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde  kullanılmamalıdır.

 

XARELTO 20 mg Film Kaplı Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte alınmalıdır.
 3. Günlük önerilen doz:  günde 1 defa (1 tablet) 20 mg’dır.
 4. Orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda  önerilen doz günde bir defa 15 mg lık 1 tablet önerilir.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, baygınlık hissi, göz içi kanaması, kolay çürük oluşumu, hipotansiyon, burun kanaması, diş eti kanaması, kaşıntı, ateş, kol ve bacaklarda şişlik ve ağrı, mide ağrısı, hazımsızlık, hasta hissetme, kabızlık veya ishal ilacın hafif yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Rivaroksaban
İlaç Marka İsmi: XARELTO 20 mg Film Kaplı Tablet

XARELTO 20 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


XARELTO 20 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir