XARELTO 10 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rivaroksaban‘ dır. XARELTO 10 mg Tablet, kanın pıhtılaşmasında rol oynayan Faktör Xa ‘yı  engelleyerek kan pıhtısı oluşumunu önler.  Kan pıhtıları kalp krizi, inme, bacaklarda ve akciğerde kan pıhtısına bağlı tıkanma oluşumu gibi diğer ciddi tıbbi sorunlara yol açabilir. XARELTO, ortopedik ameliyatlardan sonra, Venöz Tromboembolizmin (VTE) önlenmesinde etki gösterir.  Bacaklar, diz veya kalçadaki  ciddi ortopedik ameliyatlardan sonra kan pıhtılaşma riskinin yüksek olduğu durumlarda  toplardamarlardaki kan pıhtısı oluşumunu önlemek için kullanılır.
Venöz Tromboembolizm (VTE):  Çoğunlukla bacaklardakiler başta olmak üzere venlerde gelişen pıhtılarla, bunlardan kopan parçaların pulmoner arter ve onun vasküler dallarında yarattığı tıkanıklık ve kan akımındaki kesinti durumudur.
Pulmoner arter: Kanı kalpten akciğerlere taşıyan kan damarlarıdır.

XARELTO 10 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. XARELTO, bacaklar, diz veya kalçadaki  ciddi ortopedik ameliyatlardan sonra kan pıhtılaşma riskinin yüksek olduğu durumlarda  toplardamarlardaki kan pıhtısı oluşumunu önlemek için kullanılır.
 3. Tedavi süresinde hafif yaralanmalarda bile kolay kanamalar meydana gelebilir. Eğer durmayan bir kanama olursa tıbbi yardım almak için acil servise veya doktorunuza başvurunuz.
 4. İlacın kullanımı sırasında iç kanamalar da meydana gelebilir. Eğer siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi durumlarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş operasyonu geçirecek olursanız,  cerrahınıza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı operasyon başlamadan belirli bir süre önce söyleyiniz. Kanamayı  önlemek için ilacın kullanımını bir süreliğine durdurmanız gerekmektedir.
 6. Vücudun herhangi bir yerinin kesilmesinden oluşan kanamanın kısa bir süre içerisinde durmaması, ciltte sebebi belli olmayan morluklar, diş eti veya burun kanamasının durmaması, kan hücreleri ile ilgili bir hastalık, mide ve bağırsaklarda kanama, adet kanamasının normal zamandan daha şiddetli olması, kanama bozukluğu, beyin damarlarında kanama, hemofili hastalığı, idrar yollarında , üreme sisteminde ve solunum yolunda kanama,  kanama riskini arttıran türde karaciğer hastalığı, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 7. Bazı durumlarda XARELTO Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı orta ve ciddi derecede böbrek yetmezliğiniz veya orta derecede karaciğer yetmezliğiniz varsa ya da kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız, mide ve bağırsaklarınızda aktif veya yakın zaman geçirilmiş ülser, gözün arkasındaki kan damarlarında problem, beyin ve omurilik damarlarında problem, kontrol altına alınamayan ciddi yüksek tansiyon, kanama bozuklukları, yakın zamanda geçirilmiş bir ameliyat (bilhassa  omurilik , beyin ve göz ameliyatı), yakın zamanda geçirilmiş beyin kanaması, solunum yollarında genişleme ve akciğer kanaması öyküsü durumlarından herhangi biri var ise; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 8. • 18 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.
 9. İlacın içeriğinde laktoz bulunmaktadır. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 10. İlacın kullanımı baş dönmesine sebebiyet verebilir.  Bundan dolayı araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini artırmaktadır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde  kullanılmamalıdır.

 

XARELTO 10 mg Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte veya aç karnına kullanılabilir.
 3. Günlük önerilen doz : Ciddi ortopedik ameliyatlardan sonra günde 1 defa 1 tablet önerilir.  İlk tablet ameliyat sonrasındaki 6-10 saat içerisinde alınmalıdır.
 4. Ciddi bir kalça ameliyatı geçirdiyseniz  5 hafta boyunca günde 1 er tablet,
 5. Ciddi bir diz ameliyatı geçirdiyseniz 2 hafta boyunca 1 er tablet şeklinde almanız önerilir.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, baygınlık hissi, göz içi kanaması, kolay çürük oluşumu, hipotansiyon, burun kanaması, diş eti kanaması, kaşıntı, ateş, kol ve bacaklarda şişlik ve ağrı, mide ağrısı, hazımsızlık, hasta hissetme, kabızlık veya ishal ilacın hafif yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Rivaroksaban
İlaç Marka İsmi: XARELTO 10 mg Tablet

XARELTO 10 mg Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

XARELTO 10 mg Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

XARELTO 10 mg Tablet kısa ürün bilgisi

XARELTO 10 mg Tablet kısa ürün bilgisi

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir