Xalfu XL Uzatılmış Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Alfuzosin hidroklorür‘ dür. XALFU XL 10 mg uzatılmış salımlı tablet, prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır. Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar yapımını engelleyen prostat büyümesine ilişkin işlevsel belirtilerin tedavisi  ve idrar yapamama veya mesanede aşırı idrar toplanması durumlarında kullanılır.

 

Xalfu XL Uzatılmış Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için  Xalfu XL tableti düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız. Kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığından emin olabilmeniz için hekiminizle olan randevularınızı aksatmayınız.
 4. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz veya  karaciğer ile ilgili ciddi problemleriniz var ise; kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı varsa veya kalp yetmezliği, anjina (göğüs ağrısı), prostat kanseri, damar sertliği hastalığı, düşük tansiyon (hipotansiyon), HIV veya AIDS tedavisi görüyorsanız ya da yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız; Xalfu XL ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.  Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Xalfu XL tablet, ameliyat esnasında tansiyonun düşmesine sebep olabileceğinden anestezi almanızı gerektirecek herhangi bir ameliyat olmanız söz konusuysa; bu ilacı düzenli olarak aldığınızı hekiminize söyleyiniz. Ameliyat saatinden önceki 24 saat içerisinde  Xalfu XL tableti almamanız gerektiği konusunda hekiminiz sizi uyaracaktır.
 7. Xalfu XL aldığınız süre içerisinde katarakt ameliyatı olma durumunuz var ise; zaman geçirmeden bu ilacı kullandığınızı göz hekiminize bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü Xalfu XL katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 8. Tansiyonunuzda düşme ihtimaline karşı ayağa kalkarken hızlı şekilde hareket etmeyiniz.Düşmeleri engellemek için yavaşça kalkınız.
 9. Xalfu XL, düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Eğer araç kullanacaksanız ya da uyanık olmayı gerektiren bir aktivite  yapacaksanız çok dikkat etmelisiniz.

 

Xalfu XL Uzatılmış Salımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Xalfu XL ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu suyla beraber içiniz. Xalfu XL günde, akşam yemeklerinden sonra 1 tablet olarak kullanılır. Aç karnına kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Xalfu XL aldıktan sonra, karın ağrısı , soluk alıp vermede güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, bayılma hissi, yeni veya kötüleşen göğüs ağrısı, kalp atımlarının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması,  sersemlik hissi,  cinsel istek olmadan ağrılı ve uzun süreli ereksiyon gibi ciddi yan etkilerde Xalfu XL tableti almayı durdurup, acilen hekiminizle veya bir sağlık kurumuyla irtibat kurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Alfuzosin’dir.
İlaç Marka İsmi:  Xalfu XL 10 mg Uzatılmış Salımlı Tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Benign prostat hipertrofisinde kullanılan ilaçlar- G04CA0I

Xalfu XL 10 mg Uzatılmış Salımlı Tablet kullanma talimatı


Xalfu XL 10 mg Uzatılmış Salımlı Tablet kullanma talimatı

Xalfu XL 10 mg Uzatılmış Salımlı Tablet kısa ürün bilgisi
Xalfu XL 10 mg Uzatılmış Salımlı Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir