XANAX Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Alprazolam‘ dır. XANAX Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen, sakinleştirici ve uyku verici bir ilaçtır. Anksiyete ( endişe, kaygı hali) bozukluğu belirtilerinin  kısa süreli tedavisinde ve depresyon eşliğinde gelişen şiddetli endişe, kaygı, gerginlik durumu ve panik bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır. Sadece şiddetli kaygı hali, endişe ve depresyonla birlikte görülen kaygının tedavisi için reçete edilir. Depresyon tedavisinde kullanılmaz.

 

XANAX Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. XANAX, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen, sakinleştirici ve uyku verici bir ilaçtır. Anksiyete ( endişe, kaygı hali) bozuklukları, endişe, korku ve gerginlik durumu, depresyonun eşlik ettiği anksiyete bozuklukları ve panik bozuklukların tedavisinde kullanılır.
 3. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 4. Ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya astım, amfizem, bronşit, KOAH gibi solunum yolu problemleriniz  varsa ya da uyku apnesi veya kasların çok zayıf ve yorgun olmasına yol açan miyastenia gravis hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer geçmişte uyuşturucu veya alkol bağımlılığı öykünüz ya da depresyon teşhisi veya intihar düşünceleri/davranışları  öykünüz varsa; kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz.  Kullanımını  yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 7. XANAX‘ ın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. Yalnızca doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır. Özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 8. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz süresince doktorunuzla düzenli olarak görüşünüz.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. •18 yaşın altındaki çocuklar ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 11. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. Alkol ilacın etkisini arttırmaktadır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

XANAX Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uyku, uykululuk hali, baş ağrısı, sersemlik, yorgunluk, huzursuzluk, iştah azalması, mide bulantısı, ağız kuruluğu, kabızlık, görmede bulanıklık, kaslarda güçsüzlük ve halsizlik, dikkat bozukluğu ve hafıza bozukluğu, konuşmada bozukluk, denge ve koordinasyon bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

XANAX Tablet’in İlaç Etkileşimleri

Xanax, başka ilaçlarla etkileşime geçebilir. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan herhangi birini   kullanıyorsanız ( uyku hapları, kas gevşeticiler, soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler,  nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları) XANAX‘ın etken maddesi olan Alprazolam’ın sebep olabileceği uykulu durumun etkisini daha da artırabilir.

Eğer aşağıdaki antidepresanlardan birini kullanıyorsanız lütfen Xanax Tablet (Alprazolam) kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • Antidepresan İlaçlar :

Deprenil, İnsomin, İnsidon ( Etken maddeleri: opipramol hidroklorür )

Prozac, Depset, Depreks, Fulsac ( Etken maddeleri: fluoksetin )

Cipralex, Eslorex ( Etken Maddeleri: essitalopram )

Seralin, Lustral, Misol ( Etken maddeleri: Sertralin )

Fluvamteva, Faverin ( Etken maddeleri: Fluvoksamin maleat )

Xetanor, Noktürn, Paxil ( Etken Maddeleri:  paroksetin )

 • Doğum Kontrol Hapları :

Myralon, Yasmin, Yazz24+4, Jerbera ( Daha fazlasına bakmak için: etinil estradiol, drospirenon )

Norlevo, Miranova ( Etken maddeleri: Levonorjestrel )

 Xanax Tablet ( Alprazolam ) daha fazla ilaçla etkileşime geçebilir, yukarıdaki doğum kontrol hapları ve antidepresanlar listesi alprazolamla etkileşime geçen ilaçlardan sadece bazılarıdır. Lütfen xanax kullanmadan önce doktorunuza hangi ilaçları kullandığınızı söyleyiniz.

XANAX Tablet Soru Cevap:

Emzirme ve Gebelik dönemlerinde Xanax Tablet (Alprazolam) Kullanılır mı?

Gebelik döneminde Xanax Tablet – Alprazolam –  kullanmanız tavsiye edilmez, çünkü kullanımı sonucu doğumsal problemlere neden olabilir. Eğer hamilelik dönemindeyseniz, lütfen doktorunuza danışınız. Xanax’ın etken maddesi olan alprazolam anne sütüne geçebilmektedir, bebek emzirme sonucu bu bebeğe zararlı olabilmektedir. Eğer bebek emziriyorsanız lütfen ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Xanax Tablet kullandıktan sonra araç ya da makine kullanılır mı?

İlacın etken maddesi, düşünce ve tepkilerinize etki eder. Bu sebeple araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.

Xanax Tablet Fazla doz aldım ne yapmalıyım?

Eğer fazla doz aldığınızı düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden en yakın acil servise gidiniz. Alprazolam’ın fazla doz alımı sonucunda bilinç bulanıklığı, koma, bayılma, aşırı halsizlik, güçsüzlük, baş dönmesi meydana gelebilir.

Xanax Tablet Kilo Yapar mı?

Xanax Tablet iştah değişikliğine sebep olabilir, bunun sonucunda kilo alabilirsiniz.

Xanax Tablet Bağımlılık Yapar mı?

Yeşil reçete ile alınan bir çok Anksiyolitik-anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar- ilaç gibi, Xanax Tablet’in uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanımı bağımlılık yapabilmektedir. Lütfen xanax kullanırken doktorunuzun direktiflerinin dışına çıkmayınız.

Xanax ile Alkol alınmasında bir sakınca var mı?

Xanax Tablet kullanırken lütfen alkol almaktan kaçınınız, çünkü alkol alprazolam’ın etkilerini artıracaktır.

XANAX (Alprazolam) Tablet’in Resimleri:

Xanax 0,25 Mg:

xanax 0,25 mg tablet resim

xanax 0,25 mg tablet resim

 

 

 

 

 

 

Xanax 0,5 Mg:

Xanax 0,5 mg tableti

Xanax 0,5 mg tableti

 

 

 

 

 

 

Xanax 1 Mg :

xanax 1 mg tablet resim

Xanax 1 mg tablet resim

 

 

 

 

 

 

 

İlaç Etken Maddesi: Alprazolam
İlaç Marka İsmi:  XANAX 0,5 mg Tablet

XANAX 0,5 mg Tablet kullanma talimatı


XANAX 0,5 mg Tablet kullanma talimatı

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir