TRAVATAN Steril Oftalmik Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Travoprost‘ tur. TRAVATAN Steril Oftalmik Solüsyon,  gözden akan sıvının akışını arttırarak, gözün iç kısmındaki yüksek basıncı düşürür. TRAVATAN, açık açılı göz tansiyonu (açık açılı glokom)  ve oküler hipertansiyonu olan hastalarda artan göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.

•oküler hipertansiyon : Göz içi basıncının 21 mm Hg’nın üzerinde olduğu ve gözde herhangi bir hasarın oluşmadığı ancak yakından takip edilmesi gereken klinik durum.

 

TRAVATAN Steril Oftalmik Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TRAVATAN, göz tansiyonu ilacıdır.
 3. Doktorunuz reçete etmedikçe, diğer bir göz damlası kullanmayınız.
 4. Eğer başka bir göz ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımından  10 dakika önce veya 10 dakika sonra kullanmalısınız.
 5. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 6. Tedaviyi doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez ve bu durum görme kaybına sebep olabilir.
 7. İlacın kullanımı gözün renkli kısmının (iris) rengini değiştirebilir.  Bu değişiklik tedavi sonrasında da kalıcı olabilir. Kirpiklerde uzunluk, kalınlık, renk ve sayı artabilir. Göz kapağınızda olağandışı kıl gelişimine neden olabilir.
 8. Lens takmak için ilacı uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyiniz.
 9. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebebiyet verir.
 10. Eğer şiddetli ve kontrol altına alınamayan astım hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 11. •18 yaşından küçük hastalarda kullanılmamalıdır.
 12. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 13. Hamilelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

 

TRAVATAN Steril Oftalmik Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.
 3. Açıldıktan sonra 4 hafta içinde kullanılmalıdır.
 4. Günlük önerilen doz: Akşamları günde bir defa 1 damla damlatılır.
 5. Her gün aynı saatte uygulamaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes darlığı, solunum yetmezliği hissi, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, görüş değişimleri, geçmeyen görme bozukluğu, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 3. Gözde kızarıklık çok yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Travoprost
İlaç Marka İsmi: TRAVATAN Steril Oftalmik Solüsyon

TRAVATAN Steril Oftalmik Solüsyon kullanma talimatı


TRAVATAN Steril Oftalmik Solüsyon kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir