TRAVAZOL Krem

Endikasyon Bilgisi :

TRAVAZOL Krem, cildin üst tabakasındaki ciddi mantar rahatsızlıklarında iltihaplanmayı ve mantarların çoğalmasını durduran bir kremdir. Etken maddesi topikal kortikosteroidler grubuna ait Diflukortolon valerat ile topikal bir antifugnal olan İzokonazol nitrat‘tır. TRAVAZOL, pişiklerde; güneş yanığı veya böcek ısırığı, arı sokması gibi kaşıntılı ve iltihaplanmaya yatkın olgularda; çevredeki alerjen maddelerle temas sonucu ortaya çıkan ya da saman nezlesi, astımı olanlarda çocuklarda da görülebilen en çok yanaklarda bazen kol ve bacakları da saran kızarıklıklarla belirgin üzeri pütürlü, kaşıntılı cilt tahrişleri (atopik egzama) veya sulu egzamada ; çoğunlukla ter ve yağın fazla salgılandığı tüylü bölgelerde pullanma, kepeklenme, renk değişikliği ardından iltihaplanmayla ilerleyen cilt mantarlarında; dış üreme organları, bayanlarda bilhassa göğüslerin aralığı ve altları gibi vücudun nemli kısımlarında pembemsi renkle başlayan daha sonra  açıklı koyulu kahve renklerle devam eden döküntülü lekelenmeler şeklinde yayılabilen cilt rahatsızlığında (eritrazmada); yüzde, en sık boyunda, kollarda göğüs bölgesinde  sütlü kahve renginde küçük yuvarlak görüntülü vücut mantarları ve el, ayak, tırnaklarda dahil iltihapla birlikte gözlenen mantar rahatsızlıklarında, iltihaplanmayı, kaşınma ve kızarıklığı hızla azaltarak,  mantarlı lezyonların iyileştirilmesini çabuklaştırır.

 

TRAVAZOL Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

TRAVAZOL kremle mantar tedaviniz süresinde cildinizde düzelme belirtileri görülebilir ancak düzelmeye başlar başlamaz ilacın uygulamasını durdurmayınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmemiş olabilir ve tekrar nüksedebilir. Bundan dolayı hekiminizin tavsiye ettiği kullanma süresine uymalısınız.

—TRAVAZOL kremi gerektiği gibi kullandığınız halde  belirtilerinizde bir düzelme görülmez ya da daha kötüleşirse acilen hekiminizle görüşmelisiniz.

—Uçuk veya çiçek hastalığı, roza, ağız çevresinde kızarık kabartılarla belirgin iltihaplanmış yaralarda, zona hastalığında, aşıdan sonra gelişen kızarma ve şişmede, cinsel yollarla bulaşan özellikle cinsel organlarda, ağızda ve dudaklarda bakteri kökenli yaralarda ve cilt ülserlerinde TRAVAZOL kullanılmamalıdır.

—İlacı sürdüğünüz mantarlı bölgedeki iltihaplanma kurumaya başladıktan sonra, tamamen geçmesi için en fazla 15 gün daha bu ilaçla tedaviyi sürdürünüz.

—Hastalığın nüksünü önlemek için, iç kıyafetlerinizi sık sık çıkarıp, temizini giyiniz ve özellikle iç giyimlerinizi, yüzünüzü, ayaklarınızı sildiğiniz havluları, bezleri sıcak sabunlu suyla yıkayarak temizlenmesini sağlayınız.

—TRAVAZOL hekim tavsiyesi olmadan bebeklerde uzun süreli kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü bebekler ilacın yan etkilerine karşı daha hassastırlar. Bebek bezi pişiği tedavisi için kullanıyorsanız bebekte hava almasını engelleyecek sıkı ve kalın bezler kullanmayınız. Sürülen yeri sıkıca kapatmak cildin emdiği ilaç miktarını arttırmaktadır.

—Tedaviniz süresince banyodan sonra, bedeninizi hiç nem kalmayacak şekilde iyice kurulamalısınız. TRAVAZOL kremi temizlenmiş kuru cilt bölgesine sürünüz ve sürdüğünüz yerde hava dolaşımı olabilmesi için bol, gevşek giysileri tercih etmelisiniz.

—TRAVAZOL Kremi yüzünüzdeki mantarlı lezyonlar için kullanıyorsanız gözlerinize ve ağzınıza değdirmekten kaçınınız. yanlışlıkla değmesi halinde su ile arındırınız.

—TRAVAZOL Kremi ayak mantarı için kullanıyorsanız, ayaklarınızı yıkadıktan sonra iyice kurulayınız, parmaklarınızın arasını saç kurutma makinası ile kurutmanız tavsiye edilir. Kremin parmak arasında kalmasını sağlamak için kremi gazlı beze sürüp parmaklarınızın arasına koyarak üzerine çoraplarınızı giyebilirsiniz.  Ayaklarınızın her daim kuru olmasına özen gösteriniz. çoraplarınızı her gün çıkarınız, yerine temiz pamuklu çoraplar giyiniz. Çorap alırken naylon içermemesine dikkat ediniz. Mümkün olduğunca ayakkabılar sık sık değiştirilmeli, hava geçiren ayakkabılar giyilmelidir.

—Mantarlı aynı zamanda iltihaplanmış hastalıklı yerlere  kolonya gibi alkol içeren ürünler, alkollü ıslak mendiller,  saç boyası, saç kremi, tüy dökücü kremler ve fondöten, allık gibi makyaj ürünlerini sürmeyiniz.

 

TRAVAZOL Krem’in kullanım Şekli:

—TRAVAZOL deri kremini reçetede yazıldığı kullanılmalı ve tedavi süresince hekimin direktiflerine mutlaka uyulmalıdır. Tavsiye edilen miktardan daha çok ya da ilacın durdurulması gerektiği halde kremi kullanmayı sürdürürseniz, cildinizde başka rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

—Tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda kremi yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız. Sabah ve akşamları birer kere sürülmesi kafi gelmektedir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

—TRAVAZOL ilacı sürdüğünüzde nefes darlığı, üritker, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi  ilaç alerjisi işareti olan bir durumla karşılaşıldığında acilen hekiminizle görüşünüz ve acil tedavi yardımına ihtiyacınız olabileceğinden bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.

—TRAVAZOL kullananlarda sıklıkla gözlemlenen yan etkilere ait bir veri yoktur.

 

İlaç Etken Maddesi: İzokonazol nitrat, Diflukortolon valerat
İlaç Marka İsmi:  TRAVAZOL Krem

 

TRAVAZOL Krem ilaç prospektüsü


1_51033914_travazol-deri-kremi-15-g

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir