TRADİL FORT 400 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Deksibuprofen’dir. TRADİL FORT 400 mg Film Tablet, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bir ilaçtır. Romatoid artrit (esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı); Osteoartrit (kireçlenme; eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığı); gut (damla) hastalığında görülen eklem iltihabı; bilhassa erkeklerde görülen omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize romatizmal hastalıklara  (ankilozan spondilit)  bağlı  ateş ve ağrılarda etkilidir. Baş ağrısı, diş ağrısı, ateş, ameliyat sonrası görülen ağrılar, sırt ağrısı,  eklem ağrıları, romatizma ağrıları, kas ağrıları ve adet döneminde görülen ağrıların (dismenore)  giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.                                                                                                                                                                             .

TRADİL FORT 400 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Baş ağrısı, diş ağrısı, ateş, ameliyat sonrası görülen ağrılar, sırt ağrısı,  eklem ağrıları, romatizma ağrıları, kas ağrıları ve adet döneminde görülen ağrıların (dismenore)  giderilmesinde kullanılır.
 3. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. Kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 4. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 5. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası kesinlikle kullanmayınız.
 6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Yaşlı hastaların, ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 8. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı  gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 9. Tedaviniz sırasında doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 10. Eğer kalp krizi ve felç gibi durumlardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve çeşitlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınınız. Aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir.
 11. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 12. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 13. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahip olduğundan, makine ve araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

TRADİL FORT 400 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu midede yol açabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemek esnasında bir bardak su  veya sütle birlikte alınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, ishal, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hali, vücutta şişlik, sinirlilik, ciltte döküntü ve kızarıklık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Deksibuprofen

İlaç Marka İsmi: TRADİL FORT 400 mg Film Tablet

TRADİL FORT 400 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü


TRADİL FORT Film Tablet İlaç Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir