TOLVON Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Mianserin hidroklorür‘dür. TOLVON 10 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon sırasında, beyindeki kimyasal maddelerdeki eksiklikleri gidererek, beynin yeniden normal çalışmasını sağlar. 18 yaş üstü  hastalarda ilaç tedavisi gerektiren depresif bozukluklarda, depresyon belirtilerinin  giderilmesinde kullanılır. İlacın iyi etkilerini fark edebilmeniz 2 ila 4 haftayı bulabilir.

TOLVON 10 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. 18 yaş üstü  hastalarda ilaç tedavisi gerektiren depresif bozukluklarda, depresyon belirtilerinin  giderilmesinde kullanılır.
  3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
  4. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
  5. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 18-24  yaş arası kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  ilk aylarda, ilaç dozunun artırılma/azaltılma ya da kesilme dönemlerinde hastanın gösterebileceği huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi beklenmedik davranış değişiklikleri ya da intihar olasılığı gibi nedenlerle bu hastaların gerek ailesi gerekse doktoru tarafından  yakından izlenmesi gerekir.
  6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  4 hafta  ya da daha uzun sürebilir. Doktorunuzla görüşmeden ilacın kullanımını bırakmayınız. ilacın alımını birden keserseniz hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  7. Bu ilaç  çocuklarda ve 18 yaşın altındaki  ergenlerin tedavisinde kullanılmamalıdır.
  8. Eğer ağır karaciğer rahatsızlığınız veya mani sorununuz varsa ya da geçmişte mani öykünüz varsa (kendinizi anonnal derecede coşkulu ve eneıji dolu hissediyorsanız) bu ilacı kullanmayınız.
  9. Eğer, kasılma nöbetleri; şeker hastalığı (diyabet); sarılık gibi karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı; prostat büyümesinden kaynaklanan idrar yapma sorunları; kalp hastalığı; kan basıncı sorunları; glokom (göz içi basıncının artması) ; şizofreni ve manik depresif (aşın coşku/hareketlilik ve depresif ruh hali dönemlerinin birbirini sırayla izlemesi) gibi psikiyatrik hastalıklar; hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi gibi rahatsızlıklardan herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  10. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni başlayan ya da daha belirginleşen rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
  11. İlacın kullanımı, bipolar depresif hastalığı olan duyarlı hastalarda hipomaniye neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda ilacın kullanımı kesilmelidir.
  12. İlacın kullanımı sırasında sarılık ya da konvülsiyon belirtileri görüldüğünde tedavi kesilmelidir.
  13. Bu ilacın kullanımı sırasında genellikle granülositopeni veya agranülositoz olarak ortaya çıkan kemik iliği depresyonu oluşabilir. Bu reaksiyonlar en sık olarak tedaviye başlandıktan 4-6 hafta sonra ortaya çıkabilir ve olarak tedavi kesildikten sonra normale döner. Bu durumun yaşlı hastalarda görülme riski daha yüksektir.
  14. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
  15. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
  16. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmakadır.
  17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

 

TOLVON 10 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz. İlacınızı tercihen yemeklerle birlikte veya öğün aralarında alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni oluşan ya da kötüleşen  yan etkiler ile kalp atışlarında düzensizlik, titremeler, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, halsizlik, güçsüzlük, halüsinasyonlar, nöbet gibi yan etkilerde acil yardım için  derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Mianserin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: TOLVON 10 mg Tablet

TOLVON 10 mg Tablet kullanma talimatı


TOLVON 10 mg Tablet kullanma talimatı

TOLVON 10 mg Tablet kısa ürün bilgisi


TOLVON 10 mg Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir