TIVICAY Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Dolutegravir Sodyum’dur. TIVICAY Film Tablet, 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde HIV (insan immün yetmezlik virüsü) tedavisi için kullanılmaktadır. HIV enfeksiyonunu tamamen iyileştirmez; yalnızca vücudunuzdaki virüs miktarını azaltır ve onu düşük bir düzeyde tutar. Aynı zamanda kanınızdaki CD4 hücre sayısını da arttırmaktadır.  HIV enfeksiyonunu tedavi etmek amacıyla diğer anti-retroviral ilaçlarla (kombinasyon tedavisi) kombinasyon halinde kullanılır.

TIVICAY Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde HIV (insan immün yetmezlik virüsü) tedavisi için kullanılmaktadır.
 3. HIV enfeksiyonunuzun kontrol edilmesi ve hastalığınızın daha kötü bir hale gelmemesi için
  doktorunuzun belirttiği sürece  tüm ilaçlarınızı almaya devam ediniz.
 4. Eğer bu ilaca veya bu ilacın içindeki diğer yardımcı maddelerden herhangi birisine karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer karaciğer rahatsızlığınız (Hepatit B dahil) veya böbrek rahatsızlığınız varsa ya da kemiklerinizde problemler, şeker hastalığınız (diyabet), aşırı kilo ve yüksek kolesterolünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmayınız.
 7. İlacı almadan önceki 6 saat ve aldıktan sonraki 2 saat süresince, antiasit  ya da kalsiyum takviyeleri, demir takviyeleri, vitamin veya  mineral  tabletleri almaktan kaçınınız. Bu ilaçla birlikte kullanılması ilacın etkinliğini azaltmaktadır.
 8. İlacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine veya araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. HIV enfeksiyonlu iseniz ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

TIVICAY Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Dolutegravir Sodyum

İlaç Marka İsmi: TIVICAY Film Tablet

TIVICAY Film Tablet İlaç Prospektüsü


TIVICAY Film Tablet İlaç Prospektüsü

TİVİCAY kısa ürün bilgisi
TİVİCAY kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir