TİROMEL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi L-triiodotironin Sodyum’dur.  TİROMEL Tablet, tiroid hormonu verilmesi gereken durumlarda kullanılır.  Hafif, orta veya ağır tiroid hormonu eksikliğinde, basit guatr durumunda ve tiroid hormonu eksikliğine bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tiroid hormon eksikliğinin, diğer tiroid hastalıklarından ayırımına yarayan baskılama testinin uygulanmasında da kullanılır.

TİROMEL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hafif, orta veya ağır tiroid hormonu eksikliğinde, basit guatr durumunda ve tiroid hormonu eksikliğine bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tiroid hormon eksikliğinin, diğer tiroid hastalıklarından ayırımına yarayan baskılama testinin uygulanmasında da kullanılır.
 3. Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Tiroid hormonlarını erkek veya kadın kısırlık tedavisinde tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte eğer tiroid bezinin az çalışma durumu yoksa kullanmayınız.
 5. Tiroid hormonlarını şişmanlık tedavisinde tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 6. Eğer tedavi edilmemiş tirotoksikoz (tiroid hormonunun kanda aşırı artması durumu) veya teşhis edilmiş ancak tedavi edilmemiş böbreküstü bezi yetersizlik durumu varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Böyle durumlarda bu ilacın kullanmı sizin için uygun değildir.
 7. Eğer  böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa ya da pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullanıyorsanız veya Angina pektoris (göğüs ağrısı ve sıkışma hissi) rahatsızlığınız ya da kardiyovasküler sistem rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

TİROMEL Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Soluk almada zorluk, hızlı nefes alıp verme, göğüs ağrısı, kalp atımının hızlanması, yüz, dudak, dil veya boğazda şişme, ani kan basmcı düşmesi, yaygm ve şiddetli kızarıklık, kaşmtı, kurdeşen (ürtiker) gibi yan etkilerde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: L-triiodotironin Sodyum

İlaç Marka İsmi: TİROMEL Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir