TIONAMID Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Protionamid’dir. TIONAMID Draje, vücutta hastalığa yol açan bakteriler ile savaşır ve  hastalığın kontrol altına alınmasında etkili rol oynar. Tüberküloz ve cüzzam hastalığının tedavisinde kullanılır.  Bu ilaç, diğer tüberküloz ilaçları ile birlikte kullanılmalıdır. Tek başına kullanılmaz.

TIONAMID Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tüberküloz ve cüzzam hastalığının tedavisinde kullanılır.  Bu ilaç, diğer tüberküloz ilaçları ile birlikte kullanılmalıdır. Tek başına kullanılmaz.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Bu ilacın kullanımının karaciğer üzerindeki muhtemel toksik etkileri nedeniyle tedavi öncesi ve tedaviniz sırasında mutlaka karaciğer fonksiyon testlerinizi yaptırınız.
 5. Eğer guatr ve hipotroid hastalığınız veya şeker hastalığınız varsa ya da depresif veya başka bir psikiyatrik rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 7. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TIONAMID Draje‘nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz..
 2. ilacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide yanması, iştah kaybı, baş ağrısı, sersemlik, depresyon, eklem ağrısı gibi yan etkiler görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Protionamid

İlaç Marka İsmi: TIONAMID Draje

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir