TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tiotropium ve Mometazon furoat’ tır. TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. İltihap önleyici/giderici etkisiyle akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Nefes darlığı ve hışıltılı solunum gibi astım belirtilerini  kontrol altına alır. TIOMOM, astımda ve Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır. Düzenli kullanımı ile tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında  astım, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde, tıkanmayla (nefes darlığı)  ilgili belirtilerin iyileştirilmesinde ve atakların önlenmesinde kullanılır. Düzenli olarak her gün kullanılması önemlidir. KOAH,  efes darlığı ve öksürük belirtileriyle kendini gösteren  uzun dönemli bir hastalık olduğu için uzun süreli nefes darlığı meydana geldiği dönemlerde faydalı etkiler gösterir.  Ayrıca birkaç günlük kısa süreli KOAH alevlenmelerini/ ataklarını da önlemiş olur.

 

TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TIOMOM, astımda ve  kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavisinde kullanılmaktadır. Astım ve KOAH olarak da bilinen amfizem, kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 3. TIOMOM, uzun süreli kullanım içindir. Ani ortaya çıkan hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi KOAH belirtilerini rahatlatmak için değil, düzenli olarak her gün kullanınız.
 4. Ani ortaya çıkan belirtileri rahatlatmak için kullandığınız kurtarıcı ilaçları her zaman yanınızda bulundurunuz.
 5. İlacın uygulanmasından hemen sonra nefes alamama, göğüste sıkışma, öksürük ve hırıltılı soluma meydana gelirse, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) veya prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık, mesane sorunlarına bağlı idrar yapmada zorluk yaşıyorsanız, böbrek yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. Tüberküloz tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz;  kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 8. Tam fayda sağlamak için, ilacınızı düzenli bir şekilde her gün aynı saatte uygulayınız. Doktorunuza danışmadan kullanımını kesmeyiniz. İlacın kullanımını aniden durdurursanız KOAH belirtileriniz şiddetlenebilir.
 9. İlacın yan etkisi olan ağız kuruluğu, uzun süreli kullanımda dişlerde çürümeye sebep olabilir. Bu sebeple ağız hijyenine dikkat ediniz.
 10. İlacı uygularken tozun gözünüze kaçmamasına özen gösteriniz. Kazara gözünüze temas ederse gözlerinizi ılık  su ile yıkayınız.
 11. •18 yaşından küçük çocuklar ve ergenlerde kullanmayınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül‘ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kapsülleri kesinlikle yutmayınız.
 3. Sadece inhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) kullanılır.  İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 4. Günlük önerilen doz : Günde 2 defa 1 kapsül inhale edilerek uygulanır.
 5. İnhalasyonu her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.
 6. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, ağız kuruluğu, farenjit, ses bozukluğu, mantar enfeksiyonu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tiotropium bromür monohidrat, Mometazon furoat
İlaç Marka İsmi: TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül kullanma talimatı


TIOMOM İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir