TERRAMYCIN Göz Merhemi

Terramycin nedir ve Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Oksitetrasiklin hidroklorür, Polimiksin B sülfat’tır. Terramycin Göz Merhemi, duyarlı bakterilerin sebep olduğu göz enfeksiyonlarında bakterisit (bakteri öldürücü) etkisi bulunan  geniş spekturumlu antibiyotik (antibakteriyel) bir merhemdir. TERRAMYCIN, gözlerdeki kornea ve konjunktivada oluşan bakteriyel enfeksiyona karşı bir tedavi sunar. Ayrıca  göz ameliyatından önce ve sonra gözün enfeksiyon kapmasını önlemek için koruyucu tedavi için kullanılır.

 

Terramycin Göz Merhemi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın içindeki etken ya da yardımcı maddelere karşı daha önceleri bir alerji geliştiyse; Terramycin‘i kullanmanız önerilmez.
 2. Bu merhemi kullanırken aynı zamanda başka bir göz ilacı (damla) kullanmanız gerekiyorsa. damlayı gözünüze damlattıktan sonra en az 15 dakika bekleyip daha sonra Terramycin‘i sürünüz.
 3. Terramycin’le tedaviniz sürerken duyarlı olmayan bakterilerden kaynaklanan veya mantar kaynaklı yeni bir enfeksiyon oluşması durumunun önüne geçmek için, hekiminiz tedavinizi düzenli bir şekilde takip edecektir.
 4. Gözlerinizdeki enfeksiyon çok ciddi boyutta ise ve Terramycin’le tedaviye cevap alınamıyorsa; tedaviyi güçlendirmek amacıyla; Terramycin, ağız ya da enjeksiyonla uygulanabilen bir başka antibiyotik ilaçla beraber kullanılmalıdır.  
 5.  Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa; hekime danışmadan Terramycin’i kullanmayınız.
 6. Terramycin ilacı kullandığınız süreçte, göz içinde ve göz kapağınızda kaşınma, kızarma ve şişme  gibi ilaca karşı bir duyarlılık  gelişirse, ilacın kullanımı durdurup, hekiminizle irtibata geçiniz.
 7. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviniz süresince bunları kullanıp kullanmamanız konusunu hekiminizle görüşünüz. Kontakt lens gözünüzde iken Terramycin merhemi gözünüze sürmeyiniz.
 8. İlacı sürerken tüpün uç kısmını  eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer tüpün ucu mikrop kaparsa gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebebiyet verebilir.
 9. Terramycin’i gözünüze uyguladığınızda  görme bulanıklığı olabileceğinden, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde Terramycin’i hekime sormadan  kullanmayınız.

 

Terramycin Göz Merhemi’nin Kullanım Şekli :

 1. Göz hekiminiz Terramycin ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı kullanmadan  önce mutlaka gözlerinizi, kirpiklerinizi temizleyiniz.  Terramycin Merhemi avucunuzun içinde tutarak ısıtınız.  Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, alt göz kapağınızın içine ince bir tabaka halinde merhemi sürünüz. Gözünüzü kapatınız ve göz bebeklerinizi sağa sola, aşağı yukarı oynatarak merhemin gözünüzün içinde  yayılmasını sağlayınız. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi, enfeksiyonun şiddetine ve türüne bağlı olarak birkaç haftayı bulabilir.
 3. Terramycin, hekimin tavsiye ettiği süre boyunca her gün günde 4 ya da 6 kez uygulanabilir. Profilaksi için,
  ameliyattan bir gün evvel başlayıp, ameliyat sonrası birkaç gün aynı şekilde uygulanır.
 4. Gözünüzdeki enfeksiyonun tamamen temizlenmesi, enfeksiyonun şiddetine ve türüne bağlı olarak birkaç haftayı bulabilir.

 

Terramycin Göz Merhemi Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gözde geçici yanma hissi Terramycin‘in yaygın olarak görülebilen yan etkisidir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Oksitetrasiklin hidroklorür, Polimiksin B sülfat
İlaç Marka İsmi: TERRAMYCIN Göz Merhemi

Ruhsat Sahibi ve üretici firma : Pfizer İlaçları Ltd. Şti.
Muallim Naci Cad. No:55
34347 Ortaköy-İSTANBUL
Tel : 0 212 310 70 00
Faks : 0 212 310 70 58

TERRAMYCIN Göz Merhemi kullanma talimatı


TERRAMYCIN-Göz-Merhemi-İlaç-Prospektüsü


TERRAMYCIN Göz Merhemi kısa ürün bilgisi

TERRAMYCIN Göz Merhemi kısa ürün bilgisi

 

Terramycin Formülü: 1 gram merhem etken madde olarak 5 mg oksitetrasiklin’e eşdeğer oksitetrasiklin hidroklorür +10.000 ünite polimiksin B’ye eşdeğer polimiksin B sülfat  içerir. Diğer maddeler likit parafin ve beyaz vazelindir.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER :  Topikal kullanılan diğer antibiyotikler grubu -ATC kodu: D06AX

Terramycin, alt göz kapağının konjonktiva kıvrımı içine lokal olarak uygulanır. Haricen kullanılır ve sadece göze uygulanır.
Endikasyonu: Polimiksin B ‘li Terramycin, duyarlı mikroorganizmalara bağlı ve konjonktiva
korneayı saran göz enfeksiyonlarında endikedir.
Terramycin içerisindeki maddelere karşı alerjik reaksiyon göstermiş hastalarda kontrendikedir.

Terramycin Nasıl kullanılır :
Terramycin, yaklaşık 1 cm. miktarındaki merhem, alt göz kapağının konjonktiva kıvrımı içine, enfeksiyon tamamen geçene kadar günde 4-6 kez sürülmek suretiyle uygulanır.  Bu, enfeksiyonun tabiatı veya şiddetine göre bir günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Blefaritte, ilacın uygulanmasından önce bütün kabuklar ve kepekler temizlenmelidir. Profilaksi için, ameliyattan bir gün evvel başlayıp, ameliyat sonrası birkaç gün aynı şekilde kullanılır. Terramycin‘i sürerken tüpün ucunun enfekte olmasını önlemek için hasta bu hususta  ikaz edilmelidir.
Terramycin kullanırken önlem alınması gereken durumlar ve uyarılar 
Diğer antibiyotik preperatlarında da olduğu gibi, bu ilacın kullanılması mantarlar da dahil olmak üzere duyarlı olmayan organizmaların aşırı üremesine yol açabilir. Bu ihtimalden dolayı, hastanın sürekli gözlenmesi zorunludur. Tedavi sırasında duyarlı olmayan bakteri ya da mantarlardan ileri gelen yeni enfeksiyonlar ortaya çıkacak olursa, uygun tetkikler yapılmalıdır. Enfeksiyonların ağır olması veya lokal tedaviye tek başına cevap vermemesi durumunda tedavinin sistemik tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.
Tetrasiklin adlı maddenin diş gelişimi süreçlerinde (gebeliğin ikinci yarısı, bebeklik ve 8 yaşına dek olan çocukluk dönemlerinde) sistemik olarak uygulanması dişlerin kalıcı olarak renklenmesine ve iskelet gelişiminde gerilemeye neden olabilmektedir. Diş minesinde hipoplazi de bildirilmiştir. Bu etkilerin, tetrasiklinin topikal olarak kullanılmasıyla, düşük dozaja bağlı olarak ortaya çıkması pek mümkün görülmemekle beraber bu ihtimallerin  göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Gebelik döneminde Terramycin kullanılır mı?
Topikal tetrasiklinlerin gebe kadınlarda kullanılmasıyla ilgili kontrollü bir çalışma mevcut değildir. Gebe kadınlarda sistemik yoldan tetrasiklinlerin uygulanması ise fötüste iskelet gelişimi ve kemik büyümesinde gerilemeye neden olmaktadır. Bu nedenlerle topikal tetrasiklinler, gebelik sırasında en azından, tetrasiklin kullanılmasıyla elde edilecek olası yararlar potansiyel riskleri göze almayı haklı kılacak düzeyde ise kullanılmalıdır.
Laktasyon (emzirme) döneminde Terramycin kullanılır mı?
Topikal olarak uygulanan tetrasiklinlerin süte geçip geçmediği bilinmemektedir. Ancak sistemik olarak uygulama sonrasında süte geçtikleri bilinmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerdeki ciddi yan etki potansiyeli nedeniyle bu ilacın uygulanmasının anne sağlığı yönünden önemi göz önüne alınarak tedavinin kesilmesi veya süt verilmesinin durdurulması arasında seçim yapılmalıdır.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort