Stilizan Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Trifluoperazin hidroklorür‘ dür. Stilizan Draje, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Stilizan, dış dünyadan kendini soyutlama, gerçekte var olmayan şeyleri görme, duyma veya hissetme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerde kayıp, kendini yalnız hissetme, aşırı şüphecilik gibi  duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bir hastalığın (Şizofreni) tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; anksiyete ( endişe, kaygı hali) ve anksiyete sonrası ortaya çıkan depresyon hali; aşırı huzursuzluk ve gerilim hali (ajitasyon); kusma ve bulantı; zihinsel geriliğe bağlı ani ve tehlikeli davranış hali durumlarının tedavisinde kullanılır.

Stilizan Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İlacın yüksek dozu Şizofreni tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; düşük dozu ise anksiyete, depresyon, aşırı huzursuzluk ve gerilim hali (ajitasyon); kusma ve bulantı; zihinsel geriliğe bağlı ani ve tehlikeli davranış hali durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Tedaviniz sırasında yüzde, gözlerde,  kol ve bacaklarda tike benzer istem dışı hareketler görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar tehlikeli yan etkilerin başlangıcı olabilir.
 4. Yüksek ateş ve grip belirtileri olan çocuklarda doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer ilacı kullanmanıza rağmen belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa, hatta daha kötüleşiyorsa doktorunuzla görüşünüz.
 6. Eğer yüksek tansiyonunuz veya kalp ritm bozukluğunuz varsa ya da solunum rahatsızlığınız; parkinson hastalığınız; kanda düşük kalsiyum seviyesi; çizgili kas zayıflığı; böbrek üstü bezi tümörü; prostat büyümesi ve idrar yapma problemi;  göz tansiyonu hastalığı (glokom); nöbetler ve epilepsi veya  karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa ya da beyninizde hasar;  alkol bağımlılığınız; uyku verici ilaç kullanıyorsanız veya kemik iliği bozukluğunuz  varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. Eğer şeker hastası iseniz ilacın kullanımı sırasında kan şekerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Çünkü  bu ilaç kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Susama isteği, idrar yapımında artış, aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler var ise doktorunuza başvurunuz.
 8. Eğer omurilik bölgesinden herhangi bir  MR veya x-ray taramasına ihtiyaç olursa, doktorunuza bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemeniz gerekmektedir. İlacı kullanmayı bir süreliğini durdurmanız gerekebilir.
 9. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız ya da kalkmalısınız.
 10. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Yaşlı yetişkinlerde bu ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha yüksektir.
 12. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını anide durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 13. Tedaviniz sırasında kesinlikle alkol almayınız.  Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.  Doğmamış bebeğe ve emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Stilizan Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yüzde, gözlerde,  kol ve bacaklarda tike benzer istem dışı hareketler, titremeler, denge ve yürüme problemleri, huzursuzluk ve sinirlilik hali, yutkunma zorluğu, idrar yapama zorluğu, yüksek ateş, düzensiz kalp atışları  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Trifluoperazin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Stilizan Draje

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir