Starlix Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nateglinid’dir. STARLİX 120 mg Film Kaplı Tablet, hipergliseminin (kan şekeri seviyesinin normalin üstünde olması) diyet ve egzersizle kontrol altına alınamaması halinde insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. STARLİX pankreas adacıklarındaki beta hücrelerinin ürettiği  insülin salgılamasının artmasını sağlar.

STARLİX 120 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. STARLİX, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 2. Diyabetik ketoasidoz, ağır karaciğer hastalığı,  emzirme, gebelik, diyabet tip 1 durumlarında ve ayrıca ilacın etken maddesine karşı bir hassasiyet durumu daha önce yaşadıysanız; kullanmanız önerilmez.
 3. Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse, aşırı susuzluk veya  açlık hissedebilirsiniz ya da idrar yapımı normalin üzerine çıkabilir. Eğer kan şekerinizin yükseldiğinin belirtileri varsa acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 5. STARLİX’ i düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettirmelisiniz.
 6. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.
 7. Etkileşim: MAO inhibitörleri , ADE inhibitörleri, nonsteroid antiinflamatuarlar, salisatlar, sülfinpirazon, idrar söktürücü ilaçlar, Beta-blokerler, flukonazol, gemfibrozil, Sempatomimetik ilaçlar, oktreotid, lanreotid, Fenitoin, somatropin, anabolik hormonlar, rifampin etken maddeli ilaçlar.
 8. STARLİX hamilelikte C kategorisinde, emzirme döneminde hekime danışmadan kullanılmaz.

 

STARLİX 120 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Doz: 3×1  (60-180 mg )

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. STARLİX kullanırken nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yan etki; alerji hassasiyeti, bulantı, dispepsi, karın ağrısı, hipoglisemi belirtileri

 

İlaç Etken Maddesi: Nateglinid

İlaç Marka İsmi: STARLİX 120 mg Film Kaplı Tablet

STARLİX , sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Diyabet İlaçları, Kan Şekerini Düşüren diğer İlaçlar, Oral Antidiyabetikler ve nateglinid şeklinde sınıflandırılmış olup, A10BX03 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz STARLİX, NOVARTİS SAĞLIK, GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ firmasının ürünüdür.

STARLİX 120 mg Film Kaplı Tablet Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)

STARLİX 120 mg Film Kaplı Tablet Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)

STARLİX 120 mg Film Kaplı Tablet’in kısa ürün bilgisi

STARLİX 120 mg Film Kaplı Tablet'in kısa ürün bilgisi

STARLİX de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir