Siprogut Steril Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Siprofloksasin‘dir. Siprogut Steril Göz Damlası, gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının içi kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  gibi göz dışı dokularda ve göz çevresinde bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmanın giderilmesi için kullanılır.

 

Siprogut Steril Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Siprogut, antibiyotik bir damla olup gözlerdeki kornea, konjunktiva gibi göz dışı dokularda ve göz çevresinde bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmanın giderilmesi için kullanılır.
 3. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 4. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 5. İlacın kullanımı süresince kontakt lens kullanmayınız. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviniz süresince bunları kullanıp kullanmamanız  gerektiğini doktorunuzla görüşünüz.
 6. İlacı damlattığınızda geçici görme zayıflığı meydana gelebilir. Araba veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin düzelmesini bekleyiniz.
 7. •12 aylıktan küçük bebeklerde kullanılması sakıncalıdır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmayınız.

Siprogut Steril Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gözde geçici yanma hissi sık rastlanan yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Siprofloksasin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Siprogut Steril Göz Damlası

Siprogut Steril Göz Damlası Kullanma Talimatı


Siprogut Steril Göz Damlası İlaç Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir