SIMFLAT Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Otilonyum bromür ve Simetikon‘ dur. SIMFLAT Film Tablet, sindirim sisteminin düz kasları üzerinde etki göstererek spazmları (kasılmaları) giderir, sindirim kanalının aşırı motilitesini (hareket bozukluğunu) düzenler ve mide-bağırsak kanalındaki gaz kabarcıklarını dağıtıcı etkisiyle gazın oluşumunu önleyerek  şişkinliği (gazı) giderir. SIMFLAT, karında şişlik, baskı veya gerginlik hissi, bulantı, karın ağrısı, kabızlık, ishal, acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtilerle karakterize  İrritabl Bağırsak Sendromu tedavisinde ve aşırı gaza bağlı ağrılı bağırsak spazmları, şişkinlik ve hareket bozukluğu ile karakterize  diğer sindirim sistemi şikayetlerinin rahatlatılması için kullanılır.

SIMFLAT Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SIMFLAT, sindirim sisteminin düz kasları üzerinde etki göstererek spazm (kasılma) giderir, sindirim kanalının aşırı motilitesini (hareket bozukluğunu) düzenler ve mide-bağırsak kanalındaki gaz kabarcıklarını dağıtıcı etkisiyle gazın oluşumunu önleyerek  şişkinliği (gazı) giderir. Karında şişlik, baskı veya gerginlik hissi, bulantı, karın ağrısı, kabızlık, ishal, acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtilerle karakterize  İrritabl Bağırsak Sendromu tedavisinde ve aşırı gaza bağlı ağrılı bağırsak spazmları, şişkinlik ve hareket bozukluğu ile karakterize olan diğer sindirim sistemi şikayetlerinin giderilmesi için kullanılır.
 3. Levotiroksin (tiroid tedavisinde kullanılan) etken maddeli bir ilaç kullanıyorsanız, bu durumu doktorunuza söyleyiniz. Levotiroksin etken maddeli ilaçlarla birlikte kullanıldığında, her iki ilaç alımı arasında en az 4 saat olması önerilmektedir.
 4. Mide-bağırsak sisteminde delinme, tıkanma veya bunların şüphesi varsa; SIMFLAT‘ ı kullanmayınız.
 5. Eğer göz tansiyonunuz (glokom) veya prostat büyümesi varsa ya da şeker hastasıysanız  veya mide çıkışında tıkanıklık gibi rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. SIMFLAT çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez. Doktorunuza danışmadan kesinlikle  kullanmayınız.

SIMFLAT Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden 20 dakika önce alınız.
 3. Günde 2-3 kere 1 er tablet alınması önerilmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Otilonyum bromür, Simetikon
İlaç Marka İsmi: SIMFLAT 40 mg/80 mg Film Tablet

SIMFLAT 40 mg/80 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi


SIMFLAT 40 mg-80 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

SİMFLAT 40 mg/80 mg Film Tablet (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

SİMFLAT film tablet
Ağızdan alınır.
-Etkin madde: 40 mg Otilonyum bromür ve 80 mg Simetikon
-Yardımcı maddeler: Kolloidal silikondioksit (300), silisifiye mikrokristalin selüloz (Prosolv SMCC 90), laktoz granül, kolloidal silikondioksit (200), magnezyum stearat, kopovidon (Kollidon VA 64 Fine), kollidon CL, Opadry AMB yellow 80W22002 (lesitin, titanyum dioksit, Xantham gum, talk, sarı demir oksit, polivinil alkol)
1. SİMFLAT nedir ve ne için kullanılır?
2. SİMFLAT’ ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. SİMFLAT nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. SİMFLAT’ ın saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. SİMFLAT nedir ve ne için kullanılır?
Otilonyum bromür ve simetikon, SİMFLAT’ın etkin maddeleridir. Otilonyum bromür, antispazmodik (spazm giderici) olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. Sindirim kanalındaki kaslar üzerine etki eder, barsak spazmlarını hafifletir ve artmış motiliteyi (barsak
kaslarının aşırı büzülmesini ve hızını kontrol etmek gibi) düzenler. Simetikon’da sindirim kanalında aşırı gazın yarattığı ağrıyı dindirmek için kullanılan bir gaz gidericidir. SİMFLAT 30 ve 90 tabletlik ambalajlarda sunulmaktadır.
SİMFLAT spazm ve gaz ağırlıklı hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklardan bazıları;
 İrritabl barsak sendromu (IBS- Barsaklarda organik bir sebep olmaksızın gözlenen fonksiyona ait rahatsızlıkları içeren hastalık grubu) ve distal enterik (barsakların son kısımlarına ait) bölgenin spastik-ağrılı durumlarında spazm çözücüdür.
 SİMFLAT sindirim kanalındaki kaslar üzerine etki eder, barsak spazmlarını hafifletir ve artmış motiliteyi (barsak kaslarının aşırı büzülmesini ve hızını kontrol etmek gibi) düzenler.
 Spazmların özellikle gaz nedeniyle olduğu/artış gösterdiği durumlarda sindirim kanalında aşırı gazın yarattığı ağrı durumlarını dindirmek için kullanılır.
2. SİMFLAT’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
SİMFLAT’ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
 Otilonyum bromür ve simetikon ya da SİMFLAT’ın içeriğindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılık) varsa
 Sindirim sisteminde delinme, tıkanma veya bunların şüphesi varsa
Ayrıca SİMFLAT’ın çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
SİMFLAT’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
• Glokom varsa (göz küresindeki basıncın arttığı bir göz hastalığı)
• Prostat bezinde büyümeniz varsa (prostatik hipertrofi olarak da bilinir)
• Mideden barsağa geçen kanalda daralmanız varsa (pilorik stenosis)
• Barsak tembelliği (atoni) sebebiyle kabızlıktan şikayetçiyseniz (örn; şeker hastalığı nedeniyle) SİMFLAT sindirim sistemi kaslarını gevşetir. Bu nedenle, daha sıklıkla şeker hastalarında görülen, kabızlık veya barsak tembelliği (atoni) şikayetiniz varsa SİMFLAT’ı dikkatle kullanınız.
SİMFLAT’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması :Tercihen yemeklerden 20 dakika önce alınız.
Hamilelik :Doktorunuz tarafından gerekli olduğu söylenmedikçe, eğer hamileyseniz SİMFLAT kullanmayınız. Bu gibi durumlarda doktorunuzun gözetimi altında kullanınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza dnışınız.
Emzirme: Doktorunuz tarafından gerekli olduğu söylenmedikçe, emziriyorsanız SİMFLAT kullanmayınız. Bu gibi durumlarda doktorunuzun gözetimi altında kullanınız.
Araç ve makine kullanımı etkileri üzerine bir çalışma yapılmamıştır. SİMFLAT’ın olumsuz olarak etkilemediğine yeterince emin oluncaya kadar motorlu taşıtlar dahil tehlikeli makineler kullanılmamalıdır.
SİMFLAT’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
SİMFLAT, laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere intoleransınızın olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
SİMFLAT, lesitin (soya) içermektedir. Eğer fıstık ya da soyaya alerjiniz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Levotiroksin içeren ilaçların (tiroid hastalıklarının tedavisinde kullanılan) SİMFLAT ile birlikte alındığında emilimi bozulduğundan, iki ilacın en az 4 saat ara verilerek alınması gerekmektedir.
3. SİMFLAT nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Daima doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanınız. Herhangi bir durumdan emin değilseniz  lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Doktorunuzun önerisine göre: günde 2-3 defa 1 tablet alınız.
Uygulama yolu ve metodu:
Tabletleri bir miktar su ile birlikte, kırmadan, ezmeden ya da çiğnemeden tercihen yemeklerden 20 dakika önce alınız.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı: Çocuklar için kullanımı uygun değildir.
Yaşlılarda kullanımı: Doktorunuzun önerisine göre: günde 2-3 defa 1 tablet alınız.
Özel kullanım durumları:
Böbrek/Karaciğer yetmezliği: Bu hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur.
Eğer SİMFLAT’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla SİMFLAT kullandıysanız
SİMFLAT ile hiçbir doz aşımı etkisi rapor edilmemiştir. Ancak, eğer kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız ve iyi hissetmiyorsanız,
doktorunuzla konuşunuz ya da en yakın hastaneye gidiniz, ilacın kutusunu veya bu kullanma talimatını mümkünse yanınıza alınız.
SİMFLAT’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
SİMFLAT’ı kullanmayı unutursanız
Bir dozu almayı unuttuysanız, hatırladığınız anda sonraki dozu alınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
SİMFLAT ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
İlacınızı size reçete edildiği gibi kullanmazsanız, tedaviden bir fayda göremeyebilirsiniz. Ancak, tedavinin erken sonlandırılmasına bağlı hiçbir yan etki beklenmez. Ürünün kullanımıyla ilgili daha detaylı sorularınız varsa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, SİMFLAT’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Diğer yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:
Çok yaygın :10 hastanın en az birinde görülebilir.
Yaygın :10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan :100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek :1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla
görülebilir.
Çok seyrek :10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmiyor :Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.
Aşağıdakilerden biri olursa, SİMFLAT’ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
 Nefes almada ya da yutkunmada zorluk, yüzde, dudaklarda, dilde ya da boğazda şişme, ciltte döküntü ya da şişlikler olan şiddetli kaşıntı gibi alerjik reaksiyon belirtileri
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza
gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Yaygın deri döküntüsü
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
Bilinmiyor
 Baş ağrısı
 İshal
 Mide bulantısı
 Kusma
 Mide ağrısı
 Burun akıntısı, nezle
 Yutak iltihabı
Bunlar SİMFLAT’ın hafif yan etkileridir. Bu yan etkiler seyrek görülür
5. SİMFLAT’ın saklanması
SİMFLAT’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra SİMFLAT’ı kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz SİMFLAT’ı kullanmayınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir