QUANDO Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Lornoksikam’dır. QUANDO Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır.  Ani olarak gelişen ağrıların kısa süreli tedavisinde kullanılır.

QUANDO Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır.
 3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi rahatsızlıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bu ilacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 7. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 8. Bu ilacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Eğer araç kullanacaksanız ya da uyanık olmayı gerektiren bir aktivite  yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 9. Bu ilacı gebeliğin son 3 ayında kullanmak, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

QUANDO Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerden önce aç karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide ülseri, mide veya bağırsaklarda kanama, gastrit, kan öksürme, kahve telvesi şeklinde kusma,  siyah-kanlı ve katranımsı dışkı, hissizlik, çürük oluşumu ve belirli bölgelerde ağrı, yanma gibi yan etkilerde ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Lornoksikam

İlaç Marka İsmi: QUANDO 8 mg film kaplı tablet
QUANDO sırasıyla, Kas İskelet Sistemi; Antienflamatuar ve antiromatikler (nonsteroid); Oksikamlar ve lornoksikam olarak sınıflandırılmış şekilde, M01AC05 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz QUANDO, SANTA FARMA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

QUANDO için aşağıdaki kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri ( Endikeleri, QUANDO ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi QUANDO hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar. )

QUANDO 8 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
QUANDO 8 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

QUANDO 8 mg Film Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi
QUANDO 8 mg Film Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

QUANDO de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. QUANDO ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
QUANDO ‘yu size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir