ACULAR LS Steril Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketorolak Trometamin’ dir. ACULAR LS Steril Göz Damlası, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir damladır. ACULAR LS, saman nezlesi (mevsimsel alerjik konjonktiviti) olan hastalarda gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, kızarıklık, şiddetli kaşınma gibi belirtilerin iyileştirilmesinde kullanılır; aynı zamanda refraktif göz ameliyatı olan hastalarda ameliyattan sonra gözde ağrı, kızarıklık, yanma, batma, şişlik, ışık hassasiyeti gibi şikayetlerin azaltılmasında ve iltihaplanmanın önlenmesinde kullanılır.

ACULAR LS Steril Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz, varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ACULAR  LS, refraktif göz ameliyatı olan hastalarda ameliyattan sonra gözde ağrı, kızarıklık, yanma, batma, şişlik, ışık hassasiyeti gibi şikayetlerin azaltılmasında ve iltihaplanmanın önlenmesinde kullanılır.
 3. Eğer göz tansiyonunuz (glokom) varsa veya kuru göz sendromu ya da son zamanlarda göz ameliyatı olduysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 4. Eğer herhangi bir kanama ve kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa veya  varfarin Coumadin kullanıyorsanız, ACULAR LS Steril Göz Damlasını kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.
 5. Göz tansiyonunuz varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 6. Kontakt lens kullanıyorsanız, ilacın kullanımı yumuşak kontakt lenslerin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 7. İlacı  yüksek dozlarda ve daha uzun süre kullanmak, gözlerinizde oluşabilecek yan etkileri arttırabileceğinden doktorunuzun önerdiği dozda ve süre boyunca kullanınız.
 8. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 10. •3 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ACULAR LS Steril Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı sadece hasta olan gözünüze uygulayınız.
 3. Ameliyattan sonra 4 gün süreyle günde 4 defa 1 er damla uygulanır.
 4. Diğer göz damlaları veya göz merhemi  ile birlikte aynı zamanda kullanılacaksa, iki ilaç kullanımı arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı damlattıktan sonra, gözde geçici yanma, batma ve bulanık görme yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Ketorolak Trometamin
İlaç Marka İsmi: ACULAR LS % 0.4 GöZ DAMLASI, ÇÖZELTI

İlaç ATC Kodlaması: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında ACULAR LS, sırasıyla; DUYU ORGANLARI, OFTALMOLOJİK İLAÇLAR, ANTİENFLAMATUAR İLAÇLAR, Non steroid antienflamatuarlar, ketorolak (oftalmik) olarak sınıflandırılmış şekilde ve S01BC05 koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz ACULAR LS  göz damlası’nın üretimini yapan Allergan Sales LLC.’dir. Ruhsatı da Allergan İlaçları Ticaret A.Şti.ne aittir.
— ACULAR LS endikasyonu, ne ilacı;
—ACULAR LS uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları;
—ACULAR LS kullanımıyla ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—ACULAR LS kullanışı ile ilgili öneriler, uygulanım biçimi, doz bilgisi; bunlarla ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde Allergan İlaçları’nın daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.
ACULAR LS Steril Göz Damlası ilacının kullanma talimatı
ACULAR LS Steril Göz Damlası ilacının kullanma talimatı

ACULAR LS Steril Göz Damlası ilacının kısa ürün bilgisi
ACULAR LS Steril Göz Damlası ilacının kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort