Nizoral Medikal Şampuan

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Ketokonazol‘ dur. Nizoral Medikal Şampuan, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Nizoral, genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (Pityriasis versicolor); saçlı, kıllı veya  yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit), saçkıran, saçlı derinin mantar hastalığı (tinea kapitis)  tedavisinde ve bu hastalıklara bağlı gelişen kepeklenme veya deride iri kabuklanmaların önlenmesinde kullanılmaktadır.

 

Nizoral Medikal Şampuan Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nizoral, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Gözünüze temas ettirmeyiniz. Kazara teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 5. İlacı uyguladıktan sonra en az 3 saat tedavi edilen cilt bölgesini yıkamayınız.
 6. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Nizoral Medikal Şampuan’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı kullanmadan önce iyice çalkalayınız. Saçın veya derinin hastalıklı bölgesini su ile ıslatınız ve şampuanı uygulayınız. Parmak uçlarınızla yavaşça masaj yaparak  köpürtünüz. Şampuanın deriye temas etmesi için köpüklü halde 3-5 dakika bekletiniz ve bol su ile durulayınız. Bir yıkama için bir avuç içi kadar şampuan yeterlidir.
 3. Pityriasis versicolor tedavisi için: 5 gün süreyle günde 1 defa;
 4. seboreik dermatit ve saçlı derinin mantar hastalığı tedavisi için: ilk tedavi başlangıcında haftada 2 gün;  2 haftadan 4 haftaya kadar haftada 3 ya da 4 gün kullanınız.
 5. Pityriasis versicolor önleyici (koruyucu) kullanım için: Yaz döneminden önce, tek bir tedavi kürü şeklinde, 3 gün süreyle günde 1 kez. Pityriasis versicolor lekeleri bronzlaşma esnasında daha da belirginleştiklerinden güneşe çıkmadan önce Nizoral Medikal Şampuan günde 1 kez ve maksimum 3 gün süreyle kullanılabilir.
 6. Seboreik dermatit ve saçlı derinin mantar hastalığına bağlı kepeklenme veya deride iri kabuklanmaların tekrarının önlenmesi için 1-2 haftada bir 1 defa kullanınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol
İlaç Marka İsmi:  Nizoral Medikal Şampuan

Nizoral Medikal Şampuan kullanma talimatı


Nizoral Medikal Şampuan İlaç Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir