Nizoral Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Ketokonazol‘ dur. Nizoral Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Derideki mantar enfeksiyonlarını ve buna bağlı yanma ve kaşıntı gibi belirtileri hızla geçirir.  Nizoral, ayak mantarı (tinea pedis); el mantarı (tinea manus); en sık boyun, gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis); kasık bölgesinde, dış genital organlarda, uylukların iç kısımlarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı (tinea kruris);  saçlı, kıllı veya yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit);  genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (pitriyazis versikolor) ve ayrıca Candida’ ya bağlı kasık bölgesi, dış genital organlar, koltuk altı, meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekeler ile belirgin kaşıntılı /döküntülü mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Nizoral Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nizoral, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Derideki mantar enfeksiyonlarını ve buna bağlı yanma ve kaşıntı gibi belirtileri hızla geçirir.
 3. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 4. Göz ve çevresine uygulanmamalıdır.
 5. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 6. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 7. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 8. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 9. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 10. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız
 11. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 12. Tedavi başladıktan sonra iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 13. Nizoral, 18 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Nizoral Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve iyice kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız kremi mantar hastalığından etkilenen bölge ve çevresine ince bir tabaka halinde yayıp hafif hareketlerle sürünüz.
 3. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak mantarlı bölgeye günde 1 veya 2 defa uygulanır.
 4. Kremi uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkayınız.
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için kremi yeterli sürede ve düzenli kullanınız. Mantar belirtilerinin kaybolmasından sonra iyileşmeyi takiben birkaç gün daha kremi kullanmaya devam ediniz.
 6. 4 haftalık düzenli kullanımdan sonra belirtilerinizde bir iyileşme görülmezse, tedavi tekrar incelenmelidir.
 7. Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre değişebilir. Normalde günde 1 veya 2 defa 1 ila 6 hafta süresince uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacı uyguladığınız bölgede yanma hissi yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol
İlaç Marka İsmi:  Nizoral Krem

Nizoral Krem kullanma talimatı


Nizoral Krem İlaç Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir