NEVROZZ 100 mg IM Ampul

ENDİKASYON BİLGİSİ :

İlacın etken maddesi Ketoprofen‘ dir. NEVROZZ 100 mg IM Ampul, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. NEVROZZ, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilitin belirti ve bulgularının tedavisi ile bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti (damla hastalığı) ağrıları, ameliyat sonrası ağrılar, baş ağrısı, diş ağrısı ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

NEVROZZ 100 mg IM Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. NEVROZZ, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; kullanmayınız.
 4. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksa, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Kalp- damar hastalığı olan hastalarda kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. Tedavi süresi 2-3 gündür. Daha sonra tedaviye ağızdan tablet veya makattan fitil ile devam edilmelidir.
 9. •15 yaş altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamileliğin son üç ayında ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

NEVROZZ 100 mg IM Ampul ‘ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. NEVROZZ Ampul, sadece kas içine derin enjeksiyon yoluyla  uygulanır.
 3. Tedavi süresi 2-3 günle sınırlandırılmalıdır. Daha sonra tedaviye ağızdan tablet veya makattan fitil ile devam edilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulama yerinde ağrı ve yanma hissi görülebilir.

İlacın muadili (eşdeğerleri) : Artrocol, Bi-Profenid, Profenid,  Profenid Ret, Proflam, Vaniket

İlaç Etken Maddesi: Ketoprofen
İlaç Marka İsmi: NEVROZZ 100 mg/2 ml  IM Enjeksiyonluk Çözelti ( 6 Ampul)

NEVROZZ 100 mg/2 ml  IM Enjeksiyonluk Çözelti (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

NEVROZZ 100 mg/2 ml  IM Enjeksiyonluk Çözelti (6 Ampul)
Kas içine uygulanır.
– Etkin madde: Her bir ampul 100 mg ketoprofen içerir.
– Yardımcı maddeler: Arjinin, benzil alkol, sitrik asit monohidrat ve enjeksiyonluk su içerir.
1. NEVROZZ nedir ve ne için kullanılır?
NEVROZZ‘ un etken maddesi ketoprofendir. Ketoprofen, ağrı kesici ve iltihap giderici (antiinflamatuvar) etkiye sahip steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) grubundandır.
NEVROZZ , 2 ml’ lik  ampul içerisinde, renksiz berrak, saydam enjeksiyonluk çözelti şeklindedir. 6 adet 2 ml’ lik ampul içeren ambalajlarda sunulmaktadır. Her bir ampul 100 mg ketoprofen içerir.
NEVROZZ; osteoartrit, romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) ve ankilozan spondilit (ağrılı ve ilerleyici bir iltihabi hastalık) belirti ve ulgularının tedavisi ile akut gut artriti (ürik asit kristallerinin eklemde birikmesi ile meydana gelen iltihabi durum),
akut kas iskelet sistemi ağrıları, postoperatif ağrı (ameliyat sonrası ağrı) ve dismenore (adet sancısı) tedavisinde endikedir.
2. NEVROZZ kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
NEVROZZ‘ u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer:
– Ketoprofene veya NEVROZZ‘ un içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız varsa
– Ketoperofene ve aspirin ya da diğer steroid olmayan iltihap gidericiler gibi benzer ilaçlara karşı daha önce astım, burun boşluklarında iltihaplanma (rinit), ürtiker gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları geçirdiyseniz. Daha önce böyle bir alerji öyküsü olan
hastalarda, nadiren ölümle sonlanabilen ciddi anafilaktik reaksiyonlar (eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi) bildirilmiştir.
– Daha önce kullandığınız ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlardan biri sizde mide-bağırsak
kanamasına veya delinmesine neden olduysa
– Halen aktif veya tekrarlayan mide ve on iki parmak barsağı kanamanız varsa
– Mide-bağırsak kanamanız ya da ülseriniz, beyin kanamanız veya vücudunuzun başka bir yerinde kanamanız varsa
– Şiddetli böbrek, karaciğer ya da kalp yetmezliğiniz varsa
– Pıhtılaşma bozukluğunuz varsa veya herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız (NEVROZZ kas içine uygulandığı için kanama riski)
– Cildinizde vurmaya bağlı morarma normalden daha kolay gerçekleşiyorsa ve uzun süren kanamanız oluyorsa,
– Emziriyorsanız veya hamileliğinizin son 3 ayındaysanız.
– Kalp damarlarının değiştirilmesi (koroner arteriyel by-pass) ameliyatı öncesi ve sonrasındaki ağrı sırasında
– Benzil alkol içermesi nedeniyle, prematürelerde veya yenidoğanlarda kullanılmaz.
NEVROZZ , sadece erişkinlerin kullanması içindir, 15 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaz.
NEVROZZ‘ u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
NEVROZZ TIBBİ GÖZETİM ALTINDA UYGULANMALIDIR.
Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu gibi NEVROZZ da, kalp krizi veya inme geçirme riskini artırabilir. Kullanılan doz yüksekse ve kullanım süresi uzunsa risk artar. Kalp hastalığınız varsa, inme geçirdiyseniz veya bu tür bir hastalıkla ilgili risk faktörleriniz
olduğunu düşünüyorsanız (yüksek tansiyonunuz, diyabetiniz (şeker hastalığınız) varsa, kolesterol düzeyiniz yüksekse veya sigara kullanıyorsanız, karaciğer ve böbrek probleminiz varsa, diüretik (idrar söktürücü ilaç) kullanıyorsanız doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Verilen dozu veya tedavi süresini aşmayınız.
Doktorunuzun tedavinizde bir düzenleme yapması gerekebileceğinden, aşağıdaki durumlarda doktorunuzu bilgilendiriniz:
Eğer,
– Astım ve uzun süreden beri devam eden burun boşluğunda iltihaplanma (kronik rinit), sinüslerde iltihaplanma (kronik sinüzit) ve/veya burun polipi gibi rahatsızlıklarınız varsa (aspirin ve diğer steroid olmayan iltihap gidericilere karşı alerji gelişme riskiniz daha yüksektir. NEVROZZ kullanımı sizde astım krizine ve bronşlarda daralmaya neden olabilir)
– Geçirilmiş veya mevcut kalp hastalığınız (hipertansiyon ve/veya kalp yetmezliği), karaciğer veya böbrek hastalığınız veya vücudunuzda sıvı tutulması (ödem) varsa
– Diyabet (şeker hastalığı) veya yüksek kolesterol sorunu varsa, sigara kullanıyorsanız
– Herhangi bir kan sulandırıcı (antikoagülan, heparin) ilaç, aspirin dahil başka bir antiinflamatuvar (yangı, iltihap giderici) ilaç, lityum (ruhsal bozukluklarda kullanılır), metotreksat (kanser tedavisinde kullanılır), tiklodipin (kan pıhtılaşmasını önlemek için kullanılır) gibi kanama ve ülser riski olan diğer ilaçları kullanılıyorsa (doktorunuz aksini önermedikçe),
– Ülseratif kolit veya Crohn gibi bağırsaklarında iltihabi hastalıklar varsa,
– Pıhtılaşma bozukluğunuz varsa
– İltihaplı barsak hastalığınız (ülseratif kolit, Crohn hastalığı) varsa
– Daha önce mide barsak hastalığı (mide veya on iki parmak barsağı ülseri) geçirdiyseniz
– Mide barsak ülseri veya kanaması riskini artırabilecek, örneğin alerji ve iltihap tedavisinde kullanılan ilaçlar (glukokortikoidler), depresyon ilaçları (serotonin geri alım  inhibitörleri), aspirin gibi pıhtı oluşumunu önleyen ilaçlar veya varfarin gibi  antikoagülanlar (pıhtı önleyici ilaç) gibi ilaçlar kullanıyorsanız
– Güneşe veya UV ışınlarına (solaryum) maruz kalma cilt reaksiyonu hikayesi
– 65 yaş üzerindeyseniz.
Tedavi sırasında aşağıdakilerden biri olursa, tedaviyi durdurup doktorunuzu bilgilendiriniz:
– Enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkması veya belirtilerde kötüleşme (diğer steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar gibi NEVROZZ da, altta yatan bir enfeksiyonun belirtilerini (ateş gibi ) maskeleyebilir)
– Bu ilaca karşı alerjiniz olduğunu gösteren astım krizi, ürtiker, yüzde ve boyunda ani şişme gibi belirtiler (derhal doktorunuza veya acil servise başvurunuz)
– Mide barsak kanaması (ağızdan kan gelmesi, dışkıda kan bulunması veya dışkının siyah renkte olması) (derhal doktorunuza veya acil servise başvurunuz)
– Görme bozukluğu (bulanık görme)
Eğer kadınsanız, NEVROZZ doğurganlığınızı azaltabilir. Gebe kalmaya çalışıyorsanız, gebe kalmakta güçlük çekiyorsanız veya kısırlık tetkikleri yaptırıyorsanız, NEVROZZ‘ u kullanmayınız.
Yaşlı hastalar ve zayıf hastalar, başta mide bağırsak kanaması, ülser ve delinme olmak üzere yan etkilere daha hassastırlar. Yaşlı veya zayıfsanız, doktorunuzun karaciğer ve kalp fonksiyonlarınızı yakından izlenmesi gerekebilir. Bu durumda doktorunuz size daha düşük bir doz uygulamaya karar verebilir.
NEVROZZ , steroid olmayan iltihap giderici bir ilaç olan ketoprofen içerir.
NEVROZZ ile birlikte başka bir steroid olmayan iltihap giderici ilaç ve/veya aspirin kullanmayınız.
Kullandığınız diğer ilaçların kullanma talimatlarını dikkatlice inceleyerek, bunların başka bir steroid olmayan iltihap giderici ve/veya aspirin içermediğinden emin olunuz.
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
NEVROZZ‘ un yiyecek ve içecek ile kullanılması
NEVROZZ yiyecek ve içeceklerden bağımsız olarak, kas içine derin enjeksiyon şeklinde kullanılır.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Hamileliğin ilk üç ayında doktorunuz gerekirse size reçete edebilir. Hamileliğin 3.-6. ayları arasında NEVROZZ ancak doktorun tavsiyesi üzerine ve kısa süreli olarak kullanılabilir. Bu dönemde NEVROZZ‘ u kesinlikle uzun süreli kullanmayınız. Gebeliğin 6. ayından itibaren NEVROZZ‘ u kesinlikle kullanmayınız çünkü ilaç bebeğinizin kalbine, akciğerine ve böbreğine zarar verebilir ve bu zarar tek bir kullanımda bile ortaya çıkabilir. Gebeliğin 6. ayından sonra NEVROZZ‘ u kullandıysanız, bunu doktorunuza söyleyiniz. Böylece doktorunuz gerekli takibi yapabilir. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. NEVROZZ anne sütüne geçer. Bebeğinizi emzirirken NEVROZZ kullanmayınız.
Araç ve makine kullanımı
NEVROZZ baş dönmesine, uyku haline, nöbetlere veya görme bozukluklarına neden olabilir. Eğer bu yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız, herhangi bir araç, alet veya makine kullanmayınız.
NEVROZZ‘ un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
NEVROZZ benzil alkol içerir. Bu madde yeni doğanlarda ve 3 yaşın altındaki çocuklarda zehirlenmelere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlar NEVROZZ‘ un işlevini etkileyebilir veya NEVROZZ bazı ilaçların işlevini etkileyebilir:
Eğer şu anda herhangi bir ilaç, özellikle de aşağıda sayılan ilaçlardan birini alıyorsanız veya son zamanlarda aldınızsa –reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere- lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz:
– İbuprofen veya aspirin gibi diğer steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ)
-Diüretikler (idrar miktarını arttıran ilaçlar)
-Kalp yetmezliği veya yüksek kan basıncı (tansiyon) için kullanılan ilaçlar
-Digoksin – kalp atışını kontrol eden veya kalp yetmezliğini önlemede kullanılan bir ilaç
-Kanın pıhtılaşmasını önleyen (kan sulandırıcı) ilaçlar: heparin, varfarin, klopidogrel, tiklopidin gibi
-Kan pıhtılarını çözmeye yarayan ilaçlar: streptokinaz, alteplaz veya tenekteplaz
-Enfeksiyonlara karşı kullanılan bazı ilaçlar (antibiyotikler): siprofloksasin, levofloksasin veya ofloksasin
-Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar: fluoksetin, sertralin, sitalopram veya paroksetin gibi
– İltihap gidermede kullanılan ilaçlar (kortikosteroidler): hidrokortizon, betametazon veya prednisolon
-Siklosporin – organ naklinden sonra vücudunuzun organı reddetmesini önlemek için kullanılan bir ilaç
-Mifepriston – gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir ilaç
-Mifepriston kullanımı takip eden 8 – 12 gün içerisinde NEVROZZ kullanmayınız.
-Lityum – bazı zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç
-Metotreksat – kanser ve sedef hastalığında kullanılan bir ilaç
-Pentoksifilin – Beyindeki limbik sistemdeki kan dolaşımına yardımcı olan bir ilaç
-Takrolimus – Organ naklinden sonra kullanılan bir ilaç
-Probenesid – Gut hastalığı için kullanılan ilaç
-Zidovudin – HIV (AIDS) için kullanılan bir ilaç
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. NEVROZZ nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
NEVROZZ‘ un dozu kullanım nedenine göre günde 1-2 ampul arasında değişir. Günlük doz 2- 3 enjeksiyonda uygulanmalıdır.
Tedavi süresi 2-3 gündür. Daha sonra tedaviye ağızdan veya makattan devam edilir.
Mutlaka doktorunuzun size söylediği şekilde kullanınız.
Uygulama yolu ve metodu:
NEVROZZ , sadece kas içine derin enjeksiyon yolu ile kullanılır.
Steril koşullara azami dikkat gösterilerek, kalçanın üst dış kadranına derin ve yavaş intramüsküler enjeksiyon şeklinde uygulanmalıdır. Enjeksiyon tekrarlandığında, uygulanan taraf her enjeksiyonda değiştirilmelidir. İğnenin ucunun kan damarı içine girmediğinden
emin olmak için, enjeksiyon öncesinde aspirasyon yapılmalıdır.
Enjeksiyon sırasında şiddetli ağrı olması halinde, enjeksiyon hemen durdurulmalıdır. Kalça protezi olanlarda, enjeksiyon karşı tarafa uygulanmalıdır.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
Güvenlilik ve etkililik verilerinin bulunmaması nedeniyle 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlılarda tedaviye mümkün olan en düşük doz ile başlanır.
Özel kullanım durumları:
Böbrek ve karaciğer yetmezliği: Böbrek ve karaciğer yetmezliğiniz varsa doktorunuz ilacın başlangıç dozunu düşürecek ve sizi yakından izleyecektir.
Ciddi karaciğer ve böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
Eğer NEVROZZ‘ un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla NEVROZZ kullandıysanız:
Kullanmanız gerekenden daha fazla NEVROZZ kullandıysanız derhal doktorunuza bildiriniz ya da en yakın sağlık merkezine başvurunuz. Hastaneye başvururken ilacınızın kutusunu yanınızda bulundurunuz. Bu sayede doktorunuz da hangi ilacı aldığınızı görebilecektir.
Kullanmanız gerekenden daha fazla NEVROZZ kullandığınızda aşağıdaki belirtileri
görebilirsiniz:
– Sersemlik hissi
– Mide ağrısı
– Hasta hissetme
– Kan basıncınızı düşmesi nedeniyle bayılma
– Nefes almada zorlanma
– Güçlükle ve gürültülü bir şekilde solumak
– Göğüste daralma hissi, sıkışma
– Dışkıda kan
NEVROZZ’ dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacıyla konuşunuz.
NEVROZZ‘ u kullanmayı unutursanız:
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.
NEVROZZ ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
Tedavi sonlandırıldığında herhangi bir sorun görülmesi beklenmez.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlarda olduğu gibi, NEVROZZ‘ un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde bazı yan etkiler görülebilir.
Aşağıdakilerden biri olursa NEVROZZ‘ u kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz ve size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
-Nefes darlığı, hırıltılı soluma
-Kan basıncında (tansiyonda) aşırı düşme, baş dönmesi, denge kaybı
-Yüz, dil, boğazda şişme (anjiyoödem)
-Ürtiker (kurdeşen) ve kaşıntı, deri döküntüleri
-Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap), toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık), akut jeneralize eksantematöz püstülozis (yaygın kızarık cilt üzerinde, çok sayıda toplu iğne başı büyüklüğünde içi iltihapla dolu kabartılar ve yüksek ateşin eşlik ettiği, sıklıkla ilaç kullanımı sonrası, gelişen bir hastalık)
-Eller, ayaklar, bilekler, yüz ve dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı ve nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi (anafilaktik şok)
-Midenizde açlıkla birlikte hissedilen yanma hissi ve ağrı. Bu belirtiler midenizdeki ülserden veya guttan kaynaklanıyor olabilir.
– İdrarda kan, idrar miktarında değişiklik veya özellikle bacak, bilek veya ayaklarda şişlik.
Bu belirtiler ciddi bir böbrek sorunundan kaynaklanıyor olabilir.
-Kalp ağrısı ve ani ve şiddetli baş ağrısı. PROFENID kalp krizi riskinde küçük bir artış ile ilişkilendirilebilir.
-Kan kusma, şiddetli mide ağrıları veya koyu renkli dışkılama.
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin NEVROZZ ’a karşı ciddi alerjiniz var demektir.
Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Seyrek (1/1000’den az kişide görülen)
-Ciltte uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, yanma veya ürperme (parestezi)
-Ciltte vurmaya bağlı morarma normalden daha kolay gerçekleşiyorsa ve uzun süren kanama oluyorsa. Bu ciddi bir kan probleminden kaynaklanıyor olabilir.
-Ciltte solgunluk veya yorgun hissetme, baygınlık veya baş dönmesi. Bu belirtiler kansızlık ile ilişkili olabilir.
-Bulanık görme
-Gözde veya ciltte sararma (sarılık). Bu belirti karaciğerle ilgili bir problemin belirtisi  olabilir.
Sıklığı bilinmeyen
-Crohn hastalığında veya kolitte kötüleşme
-Işığa veya ultraviyole lambasına karşı cillte reaksiyon (ışığa duyarlılık)
-Saç dökülmesi
-Normalden daha fazla enfeksiyon geçirme. Bu belirti ciddi bir kan düzensizliğinden kaynaklanıyor olabilir.
-Hastalık nöbetleri
-Gözlerde ağrı
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
Yaygın (1/10’dan az kişide görülen)
-Sindirim güçlüğü, mide ekşimesi, göğüste yanma hissi, mide ağrısı. Bu etkiler ilacın yemekler ile birlikte kullanılmasıyla azaltılabilir.
-Hasta hissetme (bulantı) ve kusma
Yaygın olmayan (1/1000’den az kişide görülür)
-Kabızlık, ishal veya gaz
-Ciltte döküntü ve kaşıntı
-Su tutulmasına bağlı olarak kollarda ve bacaklarda şişme
-Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşuk veya uykulu hissetme, yorgunluk veya kendini iyi hissetmeme
Seyrek (1/1000’den az kişide görülür)
-Kulak çınlaması (tinnitus)
-Kilo artışı
-Ağızda iltihaplanma
Çok seyrek (1/10000’den az kişide görülür)
-Şiddetli mide ve sırt ağrısı. Bu pankreatit (pankreasta iltihaplanma) belirtisi olabilir.
Sıklığı bilinmeyen
-Denge problemleri (vertigo), baş dönmesi
-Uykulu hissetme veya uyuyamama, ruh hali değişikliği
-Yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon)
-Tat almada değişiklik
-Burunda akma, batma, hapşırma, burunda tıkanıklık
-Ciltte kızarma
-Depresyon
-Zihin bulanıklığı
-Olmayan şeyleri duyma veya görme
Kan testleri
Kan testlerinizde karaciğer veya böbreklerinizin çalışmasıyla ilgili değişikler görülebilir.
Bunlar NEVROZZ‘ un hafif yan etkileridir.
Eğer burada bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzu ve eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Burada yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda, hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonunu tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
5. NEVROZZ’ un saklanması
NEVROZZ‘ u  çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. Ampulleri dış ambalajı içinde, 25o C’ın altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra NEVROZZ‘ u kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz NEVROZZ‘ u kullanmayınız. Çevreyi korumak amacıyla, kullanmadığınız NEVROZZ‘ u şehir suyuna veya çöpe atmayınız. Bu konuda eczacınıza danışınız.

 

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir