MOXIDEXA Steril Oftalmik Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Moksifloksasin ve Deksametazon‘ dur. MOXIDEXA Steril Oftalmik Çözelti, gözün ön bölümünün bakteriyel enfeksiyonuna bağlı  şişlik, kızarıklık, ağrı, sıcaklık gibi belirtilerle kendini gösteren iltihabi durumların tedavisinde kullanılan bir damladır. Gözde iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller.  MOXIDEXA, katarakt ameliyatı sonrası iltihabi durumların tedavisi ve ameliyat sonrası gözde oluşabilecek enfeksiyonu önlemek için de kullanılır.

 

MOXIDEXA Steril Oftalmik Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MOXIDEXA, gözde iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller.
 3. Yalnızca bakterilerin sebep olduğu göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Eğer gözünüzde virüs ya da mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa MOXIDEXA kullanmayınız.
 4. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 6. Göz enfeksiyonu tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 7. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 8. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 9. Eğer birden fazla göz damlası veya merhem kullanmanız gerekiyorsa, iki ilaç arasında 10-15 dakikalık bir süre olmalıdır. En son merhem sürülmelidir.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde  MOXIDEXA kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MOXIDEXA Steril Oftalmik Çözelti’ nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.
 3. Yetişkinlerde ve yaşlılarda günlük önerilen doz: sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa 1 er damla damlatır.
 4. Doktorunuzun önerdiği tedavi  süresi dikkate alınmalıdır. MOXIDEXA belirtilen süreden daha uzun süre uygulanmamalıdır.
 5. Genellikle 5 gün içerisinde iyileşme sağlanır. Bu süre içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse doktorunuza başvurunuz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1.  İlacı damlattıktan sonra gözde yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Moksifloksasin, Deksametazon
İlaç Marka İsmi: MOXIDEXA Steril Oftalmik Çözelti

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir