MELOX 7,5 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

MELOX 7,5 mg Tablet‘in aktif maddesi  Meloksikam, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bir maddedir.  MELOX, başta eklem iltihabının yol açtığı ağrı ya da iltihabi durumlarda; osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit, ankilozan spondilit belirti ve bulgularının tedavisinde ve bel ağrısı, sırt ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti ağrıları,  ameliyat sonrası şişlik ve ağrı ya da  kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilmelerde görülen şişlik ve ağrılar ile regl sancılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.
Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.

MELOX 7,5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 

 1. MELOX, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bir ilaçtır.
 2. Melox’la tedaviniz sürerken kanlı, siyah, katranımsı dışkı, kanlı öksürük, kahve telvesi görünümünde kusma gibi mide veya bağırsağınızda kanamayı işaret eden şikayetler gelişirse hemen hekiminizi arayınız.
 3. Yaşlıların mide ve bağırsakları üzerinde ciddi yan etkilere maruz kalma ihtimali daha yüksek olduğundan, bu hastalarda MELOX dikkatli kullanılmalıdır.
 4. MELOX kullanırken alkol ve alkollü içecekler içmeyiniz. Alkollü içecekler, midenizde kanama tehlikesinde artışa sebep olabileceğinden, tedaviniz bitene kadar kullanmayınız.
 5. Hekim tavsiyesi olmadan Melox tablet 16 yaşından küçük çocuklara ve ergenlere  verilmemelidir.
 6. Kalp bypass ameliyatı sırasında, ameliyattan hemen önce veya sonra MELOX Tableti asla kullanmayınız.
 7. MELOX, kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerinde fazla olmasa da  artışa neden olabilir. Melox Tablet’in hekim önerisi dışında fazla doz ve sürede kullanılmasına bağlı olarak bu problemlerin artma olasılığı daha yüksektir.
 8. MELOX ile tedaviniz sürerken halsizlik, nefes kesilmesi, göğüs ağrısı, konuşma bozukluğu, görme veya denge bozukluğu gibi kalp veya dolaşımla ilgili bir belirti hissederseniz, acil yardım desteği alınız.
 9. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz felç ve kalp krizi, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız var ise, MELOX tableti almadan önce durumunuzu hekiminize anlatınız.
 10. Eğer kalbinizde, böbreklerinizde veya karaciğerinizde yetmezlik var ise ya da mide ve bağırsağınızda geçmişte yaşanmış veya halen var olan yara, delinme, kanama durumlarının birisine sahipseniz ya da Asetilsalisilik asit, ibuprofen, piroksikam, etodolak,indometasin, diklofenak, ketoprofen, meloksikam gibi ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlara alerji; bu durumlarda MELOX ilacın kullanımı sizin için uygun bulunmamaktadır.
 11. MELOX, baş dönmesi, göz kararması, sersemliğe sebep olabilir. Eğer bu etkiler sizde oluşursa araç ya da makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 12.  Hamilelik ve emzirme dönemlerinde MELOX kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde doğmamış bebek için zararlı olabilir.
 13. MELOX emzirme döneminde de kullanılmamalıdır, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verir.

 

MELOX 7,5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında alınız.
 3. •Osteoartrit (kireçlenme) alevlenmelerinde :  Günlük önerilen doz günde 1 defa 7,5  mg dır. (15 mg lık tabletin yarısı veya 7,5 mg lık tabletten 1 adet)                                                                                                                                       •Romatoid artrit tedavisinde: Günlük önerilen doz günde 1 defa 15 mg dır. (1 adet 15 mg lık  tablet veya 7,5 mg lık  tabletten 2 adet)                                                                                                                                                                        •ankilozan spondilit tedavisinde: Günlük önerilen doz günde 1 defa 15 mg dır. (1 adet 15 mg lık tablet veya 7,5 mg lık  tabletten 2 adet)                                                                                                                                                                 •akut gut artriti , akut kas-iskelet sistemi ağrıları, ameliyat sonrası  görülen şişlik ve ağrı ile adet dönemi (Dismenore) ağrıların tedavisinde: Günlük önerilen doz günde 1 defa 7,5  mg (15 mg lık tabletin yarısı veya 7,5 mg lık tabletten 1 adet)  olup istenen etkinin sağlanamadığı durumlarda  günlük doz 15 mg a (1 adet 15 mg lık   tablet veya 7,5 mg lık  tabletten 2 adet) çıkarılabilir.

MELOX 7,5 mg Tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, ishal, kabızlık, gaz gibi gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) rahatsızlıklar,  baş ağrısı ve ödem yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Meloksikam
ilaç Marka İsmi: MELOX 7,5 mg Tablet

MELOX 7.5 mg Tablet kullanma talimatı


MELOX 7.5 mg Tablet kullanma talimatı


MELOX 7.5 mg Tablet kısa ürün bilgisi

MELOX 7.5 mg Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir