EVOSTEN 175 mg/5 ml Süspansiyon İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Erdostein‘ dir. EVOSTEN 175 mg/5 ml Süspansiyon İçin Kuru Toz, bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında solunum yollarındaki balgamı  eritici ve atılımını kolaylaştırıcı (mukolitik) etki gösterir. Balgam eritici özelliğiyle solunum yollarını kaplayan yoğun şekildeki balgamı sulandırarak kıvamını azaltıp, verimli bir öksürük oluşturur ve kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlar. Göğüs tıkanıklıklarını azaltır. EVOSTEN, yoğun kıvamlı balgam oluşumunun  eşlik ettiği farenjit (yutak iltihabı), larenjit (gırtlak iltihabı), trakeit (soluk borusu iltihabı), bronşit ve akciğer iltihabı gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları ve özellikle  kronik bronşit ve kronik  obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) solunum yollarında ve akciğerlerde biriken koyu ve yapışkan olduğu için hasta tarafından çıkarılamayan veya zorlukla çıkarılabilen yoğun kıvamlı mukusun (balgamın) daha kolay çıkarılması ve balgam oluşumunun önlenmesi için kullanılmaktadır.

 

EVOSTEN 175 mg/5 ml Süspansiyon İçin Kuru Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. EVOSTEN, bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında, balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı  sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını sağlar.
 3. Tedaviniz sırasında bol bol sıvı tüketiniz.  Bol sıvı alımı ilacın balgam söktürücü etkisini arttırmaktadır.
 4. Öksürük kesici ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Öksürük kesici ilaçlar öksürük refleksinin azalmasına sebep olacağından, balgamın öksürükle dışarıya atılmasını engeller.
 5. Tedaviniz sırasında Erdostein veya  içeriğindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerji oluşması  durumunda ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek bozukluğunuz  ya da peptik ülseriniz varsa ; bu ilacı kullanmayınız.
 7. Orta şiddette karaciğer yetmezliğiniz varsa; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 8. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.
 10. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. Anneye ve doğmamış bebeğe herhangi bir zararlı etkisinin olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız  kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 11. Emzirme döneminde iseniz, tedaviye başlamadan önce, doktorunuza emzirmekte olduğunuzu söyleyiniz. Anne sütüne geçip geçmediği tam olarak bilinmemektedir. Emziren anneler ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalıdır.

 

EVOSTEN 175 mg/5 ml Süspansiyon İçin Kuru Toz’ un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için kuvvetlice çalkalayınız. Şişeyi her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Hazır süspansiyon buzdolabında 10 güne kadar saklanabilir.
 4. Yetişkinlerde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 2 şer ölçek;
 5. 2 yaşın üzerindeki çocuklarda: 15 ila 19 kilo arası çocuklarda günde 2 defa 1 er ölçek; 20 ila 30 kilo arası çocuklarda günde 3 defa 1 er ölçek; 30 kilo üzerindeki çocuklarda günde 2 defa 2 şer ölçek şeklinde kullanılması önerilmektedir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Erdostein
İlaç Marka İsmi: EVOSTEN 175 mg/5 ml Süspansiyon İçin Kuru Toz

EVOSTEN 175 mg/5 ml Süspansiyon İçin Kuru Toz kullanma talimatı


EVOSTEN 175 mg-5 ml Süspansiyon İçin Kuru Toz kullanma talimatı

EVOSTEN 175 mg-5 ml Süspansiyon(şurup) İçin Kuru Toz kısa ürün bilgisi


EVOSTEN 175 mg-5 ml Süspansiyon(şurup) İçin Kuru Toz kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir