Efexor XR Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Venlafaksin hidroklorür’dür.Efexor XR Mikropellet Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır.  Depresyon ve  depresyonla birlikte görülen anksiyete ( endişe,kaygı hali); yaygın anksiyete bozukluğu (genel endişe ve gerginlik hali) tedavisinde; majör depresyon tedavisinde, nüksünün  ve yeni atakların  engellenmesinde; agorafobi (hastanın panik atağının ortaya çıkabileceğini hissettiği yerlerde bulunmaktan korkması) ile birlikte veya agorafobi olmaksızın görülen panik bozukluğu tedavisinde ve sosyal fobi  tedavisinde kullanılır.

Efexor XR Mikropellet Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır.
 3. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 4. Eğer son 14 içinde Monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) olarak bilinen bir antidepresan türü kullandıysanız, MAOI tedavisinin kesilmesinden sonra en az 14 gün geçmeden bu ilacı kullanmamalısınız. Herhangi bir MAOI başlamadan önce en az 7 gün önce bu ilacın kullanımına son vermelisiniz.
 5. Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçlar gibi) doktorunuza söyleyiniz.
 6. Karaciğer hastalığı , böbrek hastalığı, kalp ile ilgili herhangi bir problem, yüksek tansiyon, dar açılı göz tansiyonu,  nöbet veya epilepsi,  herhangi bir kanama ya da pıhtılaşma bozukluğu, yüksek kolesterol, madde bağımlığı, bipolar bozukluk durumlarından herhangi birine sahip iseniz;  kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 7. Tedaviniz sırasında kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 8. Kullanıma başladıktan sonra 4 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülebilir. Eğer 4 hafta sonunda kendinizi iyi hissetmezseniz doktorunuzla görüşmelisiniz.
 9. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol  ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. 18 yaşın altındaki gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir.

Efexor XR Mikropellet Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Günde 1 kez sabah ya da akşam genellikle aynı saatte alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş ağrısı, terleme, ishal, kabızlık,  iştahsızlık, halsizlik, sersemlik, uyuşukluk, bulanık görme, üşüme, titreme, esneme, anormal rüyalar ve adet düzensizliği yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Venlafaksin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Efexor XR Mikropellet Kapsül

EFEXOR XR Mikropellet Kapsül kullanma talimatı


EFEXOR-XR-Mikropellet-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir