Efedrin Arsan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Efedrin hidroklorür’dür. Efedrin Arsan Tablet, bronş kaslarını gevşeterek bronşları genişleten bir ilaçtır. Burundaki kan damarlarını daraltır ve şişmeyi azaltır. Böylece rahat nefes almayı sağlar, öksürüğü daha verimli hale getirir.  Şiddetli olmayan astımında, kronik astımın kontrol edilmesinde ve solunum yollarındaki tıkanıklıkların (kronik bronşit, amfizem gibi) tedavisinde kullanılır.

Efedrin Arsan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Şiddetli olmayan astımında, kronik astımın kontrol edilmesinde ve solunum yollarındaki tıkanıklıkların (kronik bronşit, amfizem gibi) tedavisinde kullanılır.
 3. Aşırı yüksek tansiyon, hızlı kalp atışları ve kalp damar hastalığınız var ise; kullanmayınız.
 4. Eğer geçmişte veya şu an var olan böbrek üstü bezi problemleri (tümör gibi), yüksek tansiyon, kalp ile ilgili problemler, şeker hastalığı, felç, göz tansiyonu hastalığı, prostat büyümesi ya da prostat ile ilgili problemler, aktif tiroid ve ani hastalık nöbetleri var ise; kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Kronik öksürük ya da kalp ritm bozukluğu var ise; kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 6. İlacı kullanmadan önceki son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 7. İlacın yan etkilerine karşı yaşlı yetişkinler ve çocuklar daha hassas olabilirler. Bu yüzden yaşlı yetişkin ve çocuklarda daha dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
 8. Ameliyat olma gibi bir durumuz ya da diş ile ilgili bir operasyon geçirme gibi bir durumunuz var ise cerrahınıza ya da diş doktorunuza bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı söyleyiniz.
 9. Eğer bir hafta içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez veya durumunuz kötüleşirse kontrol için doktorunuza başvurunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Efedrin Arsan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra alınız. 12 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerde her 3-4 saatte bir yarım veya birer tablet önerilmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz
 2. Yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu, idrar yapma zorluğu, mide bulantısı ve iştah kaybı  yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Efedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Efedrin Arsan Tablet

Efedrin Arsan Tablet Kullanma Talimatı


Efedrin Arsan Tablet Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir