Duocid Oral Süspansiyon

Endikasyon bilgisi :

İlacın etken maddesi  Sultamisilin’dir. DUOCID 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden penisilin grubu bir antibiyotiktir. DUOCID Süspansiyon, sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, bronşit, farenjit, zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları; ağız içi, diş ve çene enfeksiyonları; kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar; karın içi enfeksiyonları (safra kesesi iltihabı, karın zarı iltihabı gibi); böbrek iltihabı ve  idrar kesesi iltihabı gibi idrar yolu enfeksiyonları; ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi; deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının (çıban, apse, yara enfeksiyonu, kıl kökü iltihabı gibi) tedavisinde kullanılır.

DUOCID 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Penisilin grubu ilaçlara ve ilacın etken maddesine karşı daha önce alerjik bir durumla karşılaştıysanız; kullanmayınız.
 2. İlaç tedavisi hastanın semptom ve bulgularının kaybolmasından sonra 48 saat daha sürdürülmelidir. Normal  tedavi süresi 5 ila 14 gündür.  Ancak ciddi  enfeksiyonlarda bu süre uzatılabilir.
 3. Eğer Mononükleoz, karaciğer veya böbrek hastalığı,  kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, antibiyotik kullanımı ile ilgili  ishal,  ve  geçirmiş olduğunuz herhangi bir  alerji gibi rahatsızlıklarınız var ise  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 4. Kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. ilacın kullanımı sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) kullanmalısınız.
 5. DUOCID kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme olabilir.
 6. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, hekiminize başvurup, acil yardım isteyiniz.
 7. DUOCID Süspansiyon, soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

DUOCID 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. DUOCID Süspansiyon dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz DUOCİD’ i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. DUOCID ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacı iyice çalkaladıktan sonra ilacı işaretli ölçüm kabıyla veya işaretli kaşıkla ölçünüz, Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. DUOCID Süspansiyon, 30 kilo üstü çocuklar ve yetişkinlerde günde 2 kere 375 mg-750 mg; 30 kg altı çocuklara 50 mg/kg/gün (6-8 veya 12 saatlik aralıklarla)

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. DUOCID Süspansiyonu kullandıktan sonra şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik, sulu ve kanlı ishal, ateş, üşüme, vücut ağrısı,  grip belirtileri, sinirlilik haliyle birlikte baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü, deride soyulma gibi bir durumda hekiminize durumu bildirmelisiniz.
 2. Yan etki: Mide bulantısı, diyare ve karın ağrısı.

 

İlaç Etken Maddesi:  Sultamisilin
İlaç Marka İsmi: DUOCID 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon
Sırasıyla : Antienfektifler (Sistemik), Sistemik Kullanım için Antibakteriyeller, Penisilinler, Penisilinli kombinasyonlar ve Sultamisilin Tosilat şeklinde sınıflandırılmış olup, J01CR04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz DUOCID Oral Süspansiyon, PFIZER İLAÇLARI firmasının ürünüdür.

Duocid Oral Süspansiyon kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Duocid Oral Süspansiyon kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Duocid Oral Süspansiyon kısa ürün bilgisi
Duocid Oral Süspansiyon kısa ürün bilgisi

DUOCID süspansiyonu size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca DUOCID’ i bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde ilacın sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir