Duoderm Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salisilik asit, Laktik asit’tir.  Duoderm Solüsyon, derinin en dış tabakasının soyularak ufak parçalar halinde dökülmesini sağlayan bir ilaçtır. Nasır ve siğil tedavisinde kullanılır.

Duoderm Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Derinin en dış tabakasının soyularak ufak parçalar halinde dökülmesini sağlayan bir ilaçtır. Nasır ve siğil  tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer böbrek hastası iseniz bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir veya tedavi boyunca doz ayarlamalarına veya doktor denetimine ihtiyacınız olabilir.
 4. Şeker hastalığınız, dolaşım bozukluğunuz ve sinirlerde meydana gelen hasar sonucu kollarda ve bacaklarda uyuşma ve zayıflık varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. İlacı yüz, göz, ağız, burnun iç yüzeyi, cinsel organlar üzeri ve çevresindeki bölgelerde ve koltuk altı gibi kıvrımlı alanlarda kullanmayınız.
 6. Benler, doğum lekeleri ya da üzerinde tüy belirmiş kırmızı uçlu veya belirsiz renkli siğillerde kullanmayınız.
 7. Açık yaralı ciltlere, kuru, çatlak, iltihaplı, tahriş olmuş veya bütünlüğü bozulmuş ciltlere ya da rüzgar ve güneş yanığı oluşmuş ciltlere bu ilacı uygulamayınız. Eğer ilaç kazara bu bölgelerden herhangi birine uygulandı ise bol su ile 15 dakika boyunca uygulanan yeri yıkayınız.
 8. İlacınızı oda sıcaklığında muhafaza ediniz. Nemden ve sıcaktan uzak tutunuz. Kullanmadığınız zaman şişenin ağzını sıkıca kapatınız. İlacın aşırı derecede yanıcı olmasından dolayı soba ve diğer ısı kaynaklarından uzak tutunuz. İlaç kullanımı sırasında sigara içmeyiniz.
 9. Tedavi süresi 12 haftayı bulabilir. Siğil ya da nasır tamamen temizlenene kadar tedaviye devam ediniz. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen  12 haftadan sonra  bir iyileşme görülmez ise doktorunuza başvurunuz.
 10. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Duoderm Solüsyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı uygulamadan önce nasır veya siğil bulunan bölgeyi en az beş dakika sıcak suda bekletiniz. Daha sonra temiz bir havlu ile kurulayınız.
 3. İlacı siğil için kullanıyorsanız, siğilin çevresindeki normal deriye temas ettirmeden ince bir film tabakası halinde siğilin üzerine uygulayınız ve kurumasını bekleyiniz. Uyguladığınız bölgeyi temiz bir flasterle kapatabilirsiniz.
 4. İlacı nasır için kullanıyorsanız, nasırın çevresindeki normal deriye temas ettirmeden ince bir film tabakası halinde nasırın üzerine uygulayınız ve kurumasını bekleyiniz. Nasır rahatlıkla sökülünceye kadar ilaç uygulamasını sürdürünüz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salisilik asit, Laktik asit

İlaç Marka İsmi: Duoderm Solüsyon

Duoderm Solüsyon İlaç Prospektüsü


Duoderm-Solüsyon-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir