Duocid Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sultamisilin Tosilat’dır. DUOCID 375 mg Film Kaplı Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden penisilin grubu bir antibiyotiktir. DUOCID Tablet, sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, bronşit, farenjit, zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları; ağız içi, diş ve çene enfeksiyonları; kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar; karın içi enfeksiyonları (safra kesesi iltihabı, karın zarı iltihabı gibi); böbrek iltihabı ve  idrar kesesi iltihabı gibi idrar yolu enfeksiyonları; ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi; deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının (çıban, apse, yara enfeksiyonu, kıl kökü iltihabı gibi) tedavisinde kullanılır.

Duocid 375 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Penisilin grubu ilaçlara ve ilacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise; kullanmayınız.
 2. İlaç tedavisi hastanın semptom ve bulgularının kaybolmasından sonra 48 saat daha sürdürülmelidir. Normal  tedavi süresi 5 ila 14 gündür.  Ancak ciddi  enfeksiyonlarda bu süre uzatılabilir.
 3. Eğer Mononükleoz, karaciğer veya böbrek hastalığı,  kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, antibiyotik kullanımı ile ilgili  ishal,  ve  geçirmiş olduğunuz herhangi bir  alerji gibi rahatsızlıklarınız var ise  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 4. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. ilacın kullanımı sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) kullanmalısınız.
 5. DUOCID tableti kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme olabilir.
 6. Kullanımı ishale sebep olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 7. DUOCID, soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan DUOCİD Tablet kullanmayınız. Doğmamış bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Duocid 375 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. DUOCID Tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz DUOCİD ’ i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. DUOCID ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber içiniz. Yemeklerle beraber veya yemek öncesi de alabilirsiniz.
 3. DUOCID tablet, 30 kilo üstü çocuklar ve yetişkinlere günde 2 kere 375 mg-750 mg; 30 kg altı çocuklara 50 mg/kg/gün (6-8 veya 12 saatlik aralıklarla)

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. DUOCID Tableti aldıktan sonra şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik, sulu ve kanlı ishal, ateş, üşüme, vücut ağrısı,  grip belirtileri, sinirlilik haliyle birlikte baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü, deride soyulma gibi bir durumda hekiminize durumu bildirmelisiniz.
 2. Yan etki: Mide bulantısı, diyare ve karın ağrısı.

 

İlaç Etken Maddesi: Sultamisilin Tosilat
İlaç Marka İsmi: DUOCID 375 mg  Film Kaplı Tablet
Sırasıyla : Antienfektifler (Sistemik), Sistemik Kullanım için Antibakteriyeller, Penisilinler, Penisilinli kombinasyonlar ve Sultamisilin Tosilat şeklinde sınıflandırılmış olup, J01CR04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz DUOCID 375 mg, PFIZER İLAÇLARI firmasının ürünüdür.

DUOCID 375 mg için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, DUOCID ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, DUOCID dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi DUOCID 375 mg Film Kaplı Tablet hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

DUOCID 375 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

DUOCID 375 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

DUOCID 375 mg Film Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

DUOCID 375 mg Film Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

DUOCID’ i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca DUOCID’ i bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde ilacın sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir