CEFADAY IM 1 gr 1 Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Seftriakson’dur. CEFADAY IM 1 gr 1 Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. CEFADAY, menenjit (beyin zarı iltihabı), solunum yolu enfeksiyonları özellikle pnömoni (bir tür akciğer enfeksiyonu; kulak-burun-boğaz enfeksiyonları; orta kulak iltihabı, kemik ve eklem enfeksiyonları; kene yoluyla bulaşan bir hastalık olan dissemine Lyme borreliosis’m erken ve geç evrelerinde; deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (kıl kökü iltihabı, çıban, apse, yara enfeksiyonu gibi); bağışıklık sistemi bozukluğuna bağlı enfeksiyonlar;  böbrek ve idrar yolları  enfeksiyonları; cinsel yoldan bulaşan bir enfeksiyon olan gonore (bel soğukluğu) dahil olmak üzere genital enfeksiyonlar; sepsis (bakterilerin kana geçmesi sonucunda ateş ve titremeye neden olan hastalık) tedavisi; ameliyat sonrası oluşabilecek  enfeksiyonları önlemede ve  karın bölgesi enfeksiyonlarının (karın zarı iltihabı, safra ve mide-barsak sistemi enfeksiyonları)  tedavisinde kullanılır.

CEFADAY IM 1 gr 1 Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CEFADAY, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. CEFADAY,  soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. Hastalık belirtileri kaybolduktan sonra en az 2 gün daha kullanılmalıdır.
 5. Eğer karaciğer hastalığınız,  böbrek hastalığınız veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da  mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, herhangi bir kan rahatsızlığı, astım, yetersiz beslenme, safra kesesi problemleriniz var ise veya hamileyseniz ya da bebek emziriyorsanız CEFADAY‘ı kullanmadan önce rahatsızlıklarınız hussunda muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 6. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 7.  37 haftadan önce doğmuş bebeklerde (prematüre) ve sarılık olan bebeklerde kullanılmaz.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

CEFADAY IM 1 gr 1 Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. CEFADAY IM, doktor veya hemşire tarafından kas içine  enjeksiyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gevşek dışkılama veya ishal, kendini hasta hissetme yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Seftriakson sodyum
İlaç Marka İsmi:  CEFADAY IM 1 gr 1 Flakon

CEFADAY IM 1 gr 1 Flakon Kullanma Talimatı


CEFADAY IM 1 gr 1 Flakon Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir