Cardura XL Kontrollü Salım Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Doksazosin mesilat‘tır. Cardura XL Kontrollü Salım Tableti, kan damarlarının gevşeyip genişlemesini sağlayarak tansiyonu düşürür. Kan dolaşımını verimli hale getirir. Prostat ve idrar torbası kaslarını gevşeten güçlü bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ve iyi huylu prostat büyümesi  ile ilgili bir ilaçtır.

Cardura XL Kontrollü Salım Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarının gevşeyip genişlemesini sağlayarak tansiyonu düşürür. Kan dolaşımını verimli hale getirir. Prostat ve idrar torbası kaslarını gevşeten güçlü bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ve iyi huylu prostat büyümesi  ile ilgili bir ilaçtır.
 3. İlacın kullanımı kan basıncını düşürdüğünden  bu durum  baş dönmesi ve bayılmaya sebebiyet verir. Baş dönmesi ve bayılma, özellikle ilacı ilk defa kullanıyorsanız veya ilacı tekrardan kullanmaya başladıysanız görülebilir. Bayılmayı önlemek  için ilacınızı yatarken alınız. İlacı kullanırken baş dönmesi hissediyorsanız ilacı yatarken almaya devam ediniz. İlk uyandığınızda baş dönmesi görülebilir, bunun için yataktan kalkarken veya doğrulurken yavaş hareket etmelisiniz.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için prostat rahatsızlığınızı ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.Yüksek tansiyon genellikle belirti göstermez.
 5. Eğer karaciğer hastası veya  prostat kanseri  iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Buna göre doz ayarlamaları ve testler yapılması gerekmektedir.
 6. Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt ameliyatı olma gibi bir durumunuz var ise  bu ilacı kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu ilaç katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 7. Tedaviniz sırasında  kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın  olası yan etkilerini arttırmaktadır.
 8. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı  kullanmayınız.

Cardura XL Kontrollü Salım Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız.  alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, bayılma hissi, sersemlik hissi, erkeklerde ağrılı veya 4-5 saat süren ereksiyon, ellerde ve ayaklarda şişlik, kalp atışlarında hızlılık gibi ciddi yan etkilerde derhal doktorunuzdan yardım alınız.

 

İlaç Etken Maddesi:   Doksazosin mesilat
İlaç Marka İsmi: Cardura XL 8 mg  Kontrollü Salım Tableti

Cardura XL 8 mg  Kontrollü Salım Tableti kullanma talimatı


Cardura XL 8 mg Kontrollü Salım Tableti kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir