Carbodex İV İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Karboplatin’dir. Carbodex İV İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon, vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Meme kanseri, mide ve yemek borusu kanseri, yumurtalık kanseri, cilt kanseri, pankreas kanseri, mesane kanseri, baş ve boyun kanseri, kemik ve yumuşak doku kanseri, akciğer kanseri, testis kanseri ve kötü huylu tümörlerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Carbodex İV İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Meme kanseri, mide ve yemek borusu kanseri, yumurtalık kanseri, cilt kanseri, pankreas kanseri, mesane kanseri, baş ve boyun kanseri, kemik ve yumuşak doku kanseri, akciğer kanseri, testis kanseri ve kötü huylu tümörlerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer platin veya platin içerikli ürünlere karşı alerji, ağır böbrek hastalığı, şiddetli kemik iliği ile ilgili bozukluk  var ise bu ilacı kullanmanız tehlikeli olabilir.
 4. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığınız, kanamalı tümör, kemik iliği ile ilgili bozukluk  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 5. Bu ilacı kullanırken bağışıklık sistemi zayıfladığından vücudu  enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale getirir. Grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık, enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız.
 6. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için ilacı düzenli bir şekilde kullanınız.
 7. İlacın size zararlı olup olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 8. Bayan iseniz bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı  kullanmayınız.Doğum kusurlarına yol açabilir.

 

Carbodex İV İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.  Toplardamar içine infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Saç dökülmesi,ağız, burun, vajinada  kanama, cildin kolay morarması, deri altında kırmızı benekler, vücut ağrıları, grip belirtileri, titreme, ateş , ağızda yaralar, ciltte soluklaşma, soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık,  devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Karboplatin

İlaç Marka İsmi: Carbodex İV İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir