Caduet Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Amlodipin, Atorvastatin’dir.  Caduet Film Kaplı Tablet, kan damarlarını gevşetip genişleterek, kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve yüksek tansiyona bağlı anjina (kalp damar kasının bir kısmına yeterli kan gitmediğinde oluşan göğüs ağrısı) oluşumunun  ve ataklarının önlenmesinde; kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürerek kanın pıhtılaşmasını önleyip, yüksek kolesterol ve yüksek trigliseride bağlı kalp krizi, felç oluşma riskinin azaltılmasında kullanılır.

Caduet Film Kaplı Tablet  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve yüksek tansiyona bağlı anjina oluşumunun  ve ataklarının önlenmesinde; yüksek kolesterol ve yüksek trigliseride bağlı kalp krizi, felç oluşma riskinin azaltılmasında kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  konjestif kalp yetmezliği, herhangi bir enfeksiyon rahatsızlığınız veya diğer kalp ya da tansiyon ilaçlarından birini kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 5. Eğer, bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. İlacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ile birlikte kullanıldığında karaciğeriniz zarar verebilir. Tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 7. İlacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 9. İlacı kullanırken, ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için  sık sık kan tahlili yaptırınız. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 10. Bu ilacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ve greyfurt suyu bu ilaçla etkileşime girebilir ve olası tehlikeli etkilere sebep olabilir.
 11. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Caduet Film Kaplı Tablet ‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak da alabilirsiniz. Genellikle günde bir defa kullanılır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik, göğüs ağrısı, kollara veya omuzlara doğru yayılan ağrı, iştah kaybı, mide bulantısı, mide ağrısı, koyu idrar, sarılık, sersemlik hissi, bayılma, halsizlik, vücutta ağrı, terleme, ellerde ve ayaklarda şişme gibi durumlarda ilacı almayı durdurup acilen doktorunuzdan yardım almanız gerekiyor.

İlaç Etken Maddesi:  Amlodipin, Atorvastatin

İlaç Marka İsmi: Caduet Film Kaplı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir