BELOC DURULES 200 mg Yavaş Salımlı Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

BELOC DURULES 200 mg Yavaş Salımlı Film Tabletin etken maddesi, Metoprolol tartarat‘ tır. Kan dolaşımı ve kalbi etkileyerek çalışan bir maddedir. Stresli zamanlarda salgılanan stres hormonunun kalbin üzerindeki etkisini hafifleterek, kalbin hızlı atmasını önler.  BELOC DURULES, yüksek tansiyonun (hipertansiyon) tedavisinde, kan basıncının yükselmesine bağlı kalp krizi veya inme sonrası tedavide, yeni kalp krizlerinin engellenmesinde, koroner kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısında( anjinada) ve kalp hastalığı olsun veya olmasın  kalp ritmindeki düzensizlik ( özellikle kalbin hızlı çarpması durumu) tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda migren nöbetlerinde önleyici etki göstermektedir.

BELOC DURULES 200 mg Yavaş Salımlı Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir duyarlılığınız var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 3. Bu ilaçla tedaviniz sürerken alkollü içecekler tüketmeyiniz, araba veya alet kullanmaktan kaçınınız. Alkol, ilacın yan etkileri uyuklama ve baş dönmesinin artmasına, tansiyonun daha da düşmesine neden olabilir.
 4. Diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması, tüberküloz, astım, bronşit, amfizem, depresyon, pskiyatrik bir hastalık, tiroid düzensizliği, kan damarlarında dolaşımla alakalı sorunlar,    epilepsi, nöbet hastalığı, çizgili kas zayıflığı, ciddi böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı durumlarından biri ya da bir kaçına sahipseniz; BELOC DURULES ilacı almadan önce hekimi kullandığınız ilaçları ve hastalıklarınızı eksiksiz olarak bildiriniz.
 5. Yakın bir tarihte diş de dahil olmak üzere  herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz; bu ilaçla tedavi gördüğünüzü operasyondan belli bir süre önce diş doktorunuza veya  cerrahınıza haber veriniz.
 6. Her gün düzenli bir şekilde günün aynı saatlerinde kullanmaya özen gösteriniz. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz. Doktora danışmadan dozaj miktarını değiştirmeyiniz ve BELOC DURULES kullanmayı bırakmayınız. Tedaviyi kendi kendinize aniden bırakırsanız şikayetlerinizin tekrar nüksetmesi kaçınılmazdır.
 7. BELOC DURULES hipertansiyon tedavisi için kullanılıyorsa, ilacın faydalı etkisinin olup olmadığının kontrolü için  tansiyon ölçüm işlemi belli aralıklarla yapılmalıdır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde BELOC DURULES kullanılması öngörülmez. Eğer bu ilaçla tedavi görürken hamile kalırsanız acilen hekime durumu bildirmeli ve ilaç kullanımını kesmelisiniz. Anne karnındaki doğmamış bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.

BELOC DURULES 200 mg Yavaş Salımlı Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. BELOC DURULES Tableti kullanırken hekiminizin direktiflerini dikkatle yerine getiriniz. Hekim tavsiyesinden daha eksik veya fazla miktarda ve sürede kullanıldığında durumunuzda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
 2. İlacınızın her 1 dozunu yeterli miktarda suyla beraber yemekten yaklaşık 30 dakika önce içiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. BELOC DURULES ilacı kullandıktan sonra nefes daralması, ağız içinde şişkinlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya cildinizde kırmızı kabartılı kaşıntılı döküntüler gibi alerjiyi işaret eden belirtiler görüldüğünde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. Ayak ve ellerde ısı kaybı, düşük tansiyon, baş ağrısı, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, ağız tadında değişiklik ve yorgun hissetme ilacın olası yan etkileridir.
 3. Tansiyonun aşırı düşmesi, bilinç kaybı, bayılma, nefes daralması, vücut ödemi düşük ateş, ışık hassasiyeti, kolay kanama ve çürük oluşumu, cinsel güçte azalma, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı ve sarılık gibi çok nadir görülebilen durumlardan herhangi birine sahipseniz; acilen hekiminizle irtibata geçiniz.

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol tartarat
İlaç Marka İsmi: BELOC DURULES 200 mg Yavaş Salımlı Film Tablet

BELOC DURULES 200 mg Yavaş Salımlı Film Tablet (prospektüsü)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir