BELOC ZOK 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Metoprolol süksinat‘ tır. BELOC ZOK 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet, Kan dolaşımı ve kalbi etkileyerek çalışır. Stresli durumlarda salgılanan stres hormonunun kalbin üzerindeki etkisini hafifleterek, kalbin hızlı atmasını önler. BELOC ZOK, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve yüksek tansiyon hastalarında yüksek kan basıncından dolayı ortaya çıkan kalp krizi, inme (felç) ve erken ölüm riskinin azaltılmasında; kalp krizi tedavisinde ve ilerideki kalp krizlerinin engellenmesinde; koroner kalp hastalığında stres veya egzersiz ile ortaya çıkan kalp ve  göğüs ağrısında(anjina), kalp hastalığı olsun veya olmasın  kalp ritmindeki düzensizlik ( özellikle kalbin hızlı çarpması durumu) tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca migrenin koruyucu tedavisinde de etki göstermektedir.

BELOC ZOK 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. BELOC ZOK, size  sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir, hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız.
 2. Eğer, kalbiniz ile ilgili herhangi bir sorun  veya kalp atışlarınızda yavaşlama varsa ya da kan basıncınız düşükse, kan dolaşımı probleminiz veya akciğerleriniz ile ilgili problemleriniz varsa; kullanmayınız.
 3. Bazı durumlarda BELOC ZOK kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle kesik kesik topallamanın görüldüğü kan dolaşım bozukluğunuz var ise veya ağır böbrek hastalığı, epilepsi, nöbet hastalığı, çizgili kas zayıflığı, kendiliğinden gelişen kalp krampından kaynaklanan tipte göğüs ağrısı, metabolik asidoz,  tüberküloz, astım, bronşit, amfizem  durumlarından biri ya da bir kaçına sahipseniz; bu ilacı almadan önce hekimi kullandığınız ilaçları ve hastalıklarınızı eksiksiz olarak bildiriniz.
 4. Yakın bir tarihte diş de dahil olmak üzere  herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz; bu ilaçla tedavi gördüğünüzü operasyondan belli bir süre önce diş doktorunuza veya  cerrahınıza haber veriniz.
 5. Bu ilaç hipertansiyon tedavisi için kullanılıyorsa, ilacın faydalı etkisinin olup olmadığının kontrolü için  tansiyon ölçüm işlemi belli aralıklarla yapılmalıdır.
 6. Her gün düzenli bir şekilde günün aynı saatlerinde kullanmaya özen gösteriniz. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz. Doktora danışmadan dozaj miktarını değiştirmeyiniz ve ilacı kullanmayı bırakmayınız. Tedaviyi kendi kendinize aniden bırakırsanız şikayetlerinizin tekrar nüksetmesi kaçınılmazdır.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. Tedaviniz sürerken alkollü içecekler tüketmeyiniz, araba veya alet kullanmaktan kaçınınız. Alkol, ilacın yan etkileri uyuklama ve baş dönmesinin artmasına, tansiyonun daha da düşmesine sebebiyet verir.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması öngörülmez. Eğer bu ilaçla tedavi görürken hamile kalırsanız acilen hekime durumu bildirmeli ve ilaç kullanımını kesmelisiniz. Anne karnındaki doğmamış bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz. Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 10. İlacın etken maddesine karşı bir hassasiyetiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.

BELOC ZOK 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. İlacınızın her 1 dozunu yeterli miktarda su ile beraber içiniz. Tercihen yemek esnasında, yemekten sonra veya öğün aralarında da kullanılabilir.
 2. Bu ilacı kullanırken hekiminizin direktiflerini dikkatle yerine getiriniz. Hekim tavsiyesinden daha eksik veya fazla miktarda ve sürede kullanıldığında durumunuzda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.

İlacın Olası Yan Etkileri

—BELOC DURULES ilacı kullandıktan sonra nefes daralması, ağız içinde şişkinlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya cildinizde kırmızı kabartılı kaşıntılı döküntüler gibi alerjiyi işaret eden belirtiler görüldüğünde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
—Ayak ve ellerde ısı kaybı, düşük tansiyon, baş ağrısı, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, ağız tadında değişiklik ve yorgun hissetme ilacın olası yan etkileridir.
—Tansiyonun aşırı düşmesi, bilinç kaybı, bayılma, nefes daralması, vücut ödemi düşük ateş, ışık hassasiyeti, kolay kanama ve çürük oluşumu, cinsel güçte azalma, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı ve sarılık gibi çok nadir görülebilen durumlardan herhangi birine sahipseniz; acilen hekiminizle irtibata geçiniz.

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol süksinat
İlaç Marka İsmi: BELOC ZOK 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

BELOC ZOK 25 mg Kontrollü Salım Tablet (prospektüsü)

BELOC ZOK 25 mg Kontrollü Salım Tablet (prospektüsü)

BELOC ZOK 25 mg kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir