Zostex Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Brivudin’dir. Zostex Tablet, belirli virüslerin gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Zona hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Zostex Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Belirli virüslerin gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Zona hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer iltihabı (hepatit) rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Eğer kanser tedavisi görüyorsanız veya bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi görüyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 5. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 6. Zona hastalığının belirtileri (kabarma, kaşıntı ve ilgili bölgede karıncalanma hissi) görüldüğünde bu ilacın kullanımına olabildiğince çabuk başlanmalıdır.
 7. Zona hastalığına yol açan virüs bulaşıcı olduğundan enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınınız. enfeksiyonu başka bölgelere ya da diğer kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkayınız.
 8. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer hamile iseniz veya bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Zostex Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına  da alınabilir. İlacı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, karın ağrısı, baş ağrısı veya sersemleme hissi gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Brivudin

İlaç Marka İsmi: Zostex Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir