ZOLEXOL Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Oksikonazol nitrat‘ tır. ZOLEXOL Krem, mantarların hücre zarında yapısal ve işlevsel bozulmalara yol açarak çalışan bir mantar ilacıdır.  Mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engeller. ZOLEXOL, ayak mantarı (tinea pedis);  en sık boyun, gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis); saçkıran, saçlı derinin mantar hastalığı (tinea kapitis);  genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor) ve kasık bölgesinde, dış genital organlarda, uylukların iç kısımlarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı (tinea kruris) gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde  kullanılmaktadır.

 

ZOLEXOL Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZOLEXOL, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Doktor tarafından önerilmediği takdirde diğer topikal ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 4. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 7. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 8. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 9. Eğer ilacı yüzünüze uygulayacaksanız, gözünüze temas ettirmeyiniz.
 10. Genital bölgedeki mantar tedavisine, önce ilacın krem formu ile başlanmalı ve sprey formu ile devam edilmelidir.
 11. Mikotik balanit (erkek cinsellik organında oluşan mantar enfeksiyonu) veya bayanlarda vulvit (vajinanın dış bölgesi) tedavisinde yalnızca krem formu  kullanılmalıdır.
 12. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız
 13. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 14. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta (atlet ayağı için 4 hafta) içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurunuz.
 15. Kremin göz ve vajinaya temasından kaçınınız.  Kazara bu bölgelere teması halinde ilgili bölgeyi bol su ile yıkayınız.
 16. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

 

ZOLEXOL Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Kremi parmakla hafifçe ovuşturarak sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.
 3. Mantar hastalığından etkilenen bölge ve çevresine günde 1 veya 2 defa uygulanır.
 4. Hastalığın tekrarlamasını önlemek amacıyla, ayakta oluşan mantar tedavisinde 1 ay, vücudun diğer bölgelerinde oluşan mantar tedavisinde 2 hafta süreyle kullanmaya devam ediniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulanan bölgede kaşıntı ve yanma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Oksikonazol nitrat
İlaç Marka İsmi:  ZOLEXOL Krem

ZOLEXOL Krem kullanma talimatı


ZOLEXOL Krem kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir