Zocor Fort Film Tablet

Endikasyon bilgisi :

İlacın etken maddesi Simvastatin’dir. Zocor Fort 40 mg Film Tablet, vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir ilaçtır. Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır.

Zocor Fort Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, düşük tiroid ya da herhangi bir kas hastalığınız veya kan hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 3. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 4. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavisi, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 5. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 6. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 7. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Zocor Fort Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. ZOCOR FORT Film Tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. ZOCOR FORT ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Tedaviye başlama 10 mg veya 20-40 mg (akşam, günde tek doz).

Zocor Fort’un Olası Yan Etkileri

 1. Zocor Fort alırken, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Kas ağrısı, kaslarda güçsüzlük, yüksek ateş, grip belirtileri, koyu renkli idrar gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Simvastatin
İlaç Marka İsmi: Zocor Fort 40 mg Film Tablet
Sırasıyla, Kalp Damar Sistemi, Lipid Metabolizmasına Etkili İlaçlar, HMG CoA redüctaze inhibitörleri ve
simvastatin olarak sınıflandırılmış şekilde, C10AA01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz ZOCOR FORT’un üretimini Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti. yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. ZOCOR FORT için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

ZOCOR FORT kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
ZOCOR FORT kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

ZOCOR FORT  kısa ürün bilgisi
ZOCOR FORT kısa ürün bilgisi

ZOCOR FORT ruhsatı:  Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti.
Adresi: Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No:199 Levent 199 Ofis Blok Kat:13 Levent 34394 İstanbul
Tel : 0212 336 10 00 -Faks : 0212 355 02 02

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir