Xylo- Comod Nazal Sprey

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Ksilometazolin hidroklorür’dür. Xylo- Comod Nazal Sprey, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Burun ve sinüzlerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını sağlar. Mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi), kronik alerjik nezle ve sinüzit ile ilgili burun tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılır.

Xylo- Comod Nazal Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Burun ve sinüzlerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını sağlar.
 3. İlacı 5 ila 7 günden fazla kullanmayınız. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına sebep olabilir. Eğer belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuzla görüşünüz.
 4. 12 yaşın altındaki çocuklarda bu ilacı kullanmayınız.
 5. Bu ilaç günde  3 defa kullanılmalıdır. ( her 8 saatte bir )
 6. Eğer prostat büyümesi, yüksek tansiyon, dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı, kalp hastalığı, atardamarlarda sertleşme, tiroid problemleri, göz  tansiyonu, kalp hastalığı  gibi  rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

 

Xylo- Comod Nazal Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı bir kere püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bu ilacın kullanımı sırasında burunda tıkanma, yanma, hapşırma ve kuruluk gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

 

İlaç Etken Maddesi: Ksilometazolin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Xylo- Comod Nazal Sprey

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir